Viz též Menu programu
Program umožňuje vytvářet nové tabulky a do stávajících tabulek (souborů snímků) doplňovat nové sloupce (takzvané souhrnné snímky) na základě dat v primárních tabulkách. Údaje v těchto nových souborech mohou být vypočítány jako frekvence druhů, suma, aritmetický průměr a maximum presence v jednotlivých snímcích. Tato funkce je dostupná z menu Editace > Souhrnné tabulky.
Celá procedura je řízena na základě dialogového okna:
Zde nejdříve vybereme zdrojový soubor snímků a cílový soubor snímků (může být jiný nebo stejný jako zdrojový soubor - v tom případě budou souhrnné informace zařazeny za poslední sloupec této tabulky). Tyto oubory snímků musí být již otevřeny - pokud tomu tak není, tak je otevřeme po použití tlačítka Jiná tabulka.
Definujeme proměnné (Vypočtené parametry), jejichž výpočet požadujeme. Pokud je požadováno více parametrů, budou jejich hodnoty sloučeny do jediné položky, kde budou odděleny znakem /.
Vybereme některý Parametr snímku, podle kterého bude utvořen výběr snímků do skupin pro výpočet - použijeme combo-box Jméno.
Pokud definujeme předchozí parametr snímku pro jejich rozdělení do skupin, musíme určit Hodnotu, pro kterou bude definování jedné či více skupin snímků provedeno:
konkrétní hodnotu vybereme ze seznamu v combo-boxu.
výpočet pro všechny hodnoty určené řetězci, které začínají shodnými znaky definujeme zápisem řetězce těchto společných znaků následované znakem % (ten definuje pokračování řetězce libovolnými dalšími znaky) - například do skupiny definované hodnotou Ab? náleží všechny hodnoty Ab, Ab1574, Ab 13, Abxx, ale již ne hodnota A nebo Ax.
má-li být výpočet proveden opakovaně pro postupně všechny hodnoty jichž vybraný parametr nabývá, vybereme v combo-box položku [SCANNING ALL].
V editační lince Hodnota absence (missing value) definujeme text (většinou jeden znak, například tečka), který může být ve zdrojové tabulce užit k vyjádření absence druhu.
Check-box užít původní hodnoty presence se zaškrtne v případě, že presence druhů je uváděna přímo jako reálná/celá čísla a nepoužívá se stupnice presence/pokryvnosti.
Tlačítkem OK provedeme výpočet a zápis výsledků jako jeden nový sloupec (případně více nových sloupců) umístěný za posledním již existujícím sloupcem/snímkem v cílové tabulce (souboru snímků).
Tlačítkem Zpět opustíme dialogové okno bez jakékoli další akce.
Běžné fytocenologické snímky u nichž je provedena jejich klasifikace - ať klasická nebo numerická: Porovnání jednotlivých tříd klasifikace může být provedeno na základě srovnání frekvencí výskytu jednotlivých druhů v příslušných třídách. Obdobně může být použit výpočet průměrné pokryvnosti jednotlivých druhů. Jako parametr snímků vybereme proměnnou, která udává příslušnost snímku ke klasifikační třídě.
Hmyz je odchytáván v několika pastech rozmístěných na lokalitě v pravidelných intervalech jednoho měsíce. Potřeba je zjistit roční dynamiku zastoupených druhů. Vypočítat je potřeba sumu počtu jedinců ve všech pastech v jednotlivých měsících - parametrem snímků bude proměnná vyjadřující měsíc odběru. Poznámka: předpokládá se, že počet pastí se v průběhu roku neměnil.
Obdobný příklad jako v předchozím případě, sledováno je však více lokalit. Otázkou je, kde byl nalezen nejvyšší výskyt jakého druhu. Sledovat bude potřeba maximální hodnoty a parametrem snímků bude proměnná označující lokalitu.