Viz též Menu pro práci se souborem snímků
V průběhu řady let bylo ve střední Evropě vyvinuto několik systémů bioindikace stanovištních charakteristik pomocí výskytu druhů ve fytocenologických snímcích (viz literatura). V současnosti se celkem běžně používá systém Ellenberg et al. (1991). Program DBreleve umožňuje výpočty těchto takzvaných ekoindexů jako vážených aritmetických průměrů, přičemž váhami je zastoupení jednotlivých druhů v jedné nebo několika etážích. Společně s programem je dodávána databáze ekoindexů druhů podle Ellenberg et al. (1991) - tato databáze je obsažena v tabulce ell_mc05.dbf, která je umístěna v instalačním adresáři programu. Uživatel však má možnost použít libovolnou jinou databázi, kterou sám vytvoří, přičemž tabulka musí svou strukturou odpovídat té, která je zmíněna výše. Počet a pojmenování ekoindexů však nejsou omezeny, vždy se však musí jednat o kladná celá čísla. Označení jména této tabulky a popis její struktury jsou uváděny v textovém souboru bioindication.ini. Obdobný bioindikační postup tedy můžeme použít i v případě, že vyhodnocujeme jiná společenstva, nežli společenstva vyšších rostlin.
V souboru snímků provedeme transformaci dat zastoupení druhů v každé etáži, kterou potřebuje použít k výpočtu (výpočet nelze provádět na datech zastoupení druhů pomocí stupnice). Můžeme zvolit relativní zastoupení druhů podle jejich pokryvnosti nebo data vyjadřující pouhou presenci/absenci.
V menu příslušného souboru snímků zvolíme příkaz Bioindikace.
V dialogovém okně vybereme jednu nebo několik etáží pro výpočet.
V dalším okně přiřadíme ke všem druhům příslušné ekoindexy.
Tlačítkem Vypočítat provedeme vlastní výpočet, přičemž výsledky budou zapsány na samostatné nové řádky na list charakteristik snímků do příslušného souboru snímků.
Požadujeme-li uložení hodnot do databáze PARAMS.DBF, užijeme příkaz menu příslušného souboru snímků Uložit parametry do tabulky DBF.
Ellenberg H. (1979): Zeigerwerte der Gegässpflanzen Mitteleuropas. 2nd Ed. - Scripta Geobotanica, Vol. 9, Göttingen.
Ellenberg H., Weber H.E., Düll R., Wirth V., Werner W., Paulissen D. (1991): Zeigerwerte von Pflanzen in Mitteleuropa. - Scripta Geobotanica, Vol. 18, Verlag Erich Goltze KG, Göttingen, 248p.
Landolt E. (1977): Ökologische Zeigerwerte zur Schweizer Flora. - Veröffentlichungen des Geobotanischen Institutes der Eidg. Technischen Hochschule, Stiftung Rübel in Zürich, Vol. 64.
Zólyomi B. (1967): Einreihung von 1400 Arten der ungarischen Flora in ökologische Gruppen nach TWR-Zahlen. - Fragm. Bot. Mus. Hist. Nat. Hung., 4: 101-142.