Bioindikace

Viz též Menu pro práci se souborem snímků

 

V průběhu řady let bylo ve střední Evropě vyvinuto několik systémů bioindikace stanovištních charakteristik pomocí výskytu druhů ve fytocenologických snímcích (viz literatura). V současnosti se celkem běžně používá systém Ellenberg et al. (1991). Program DBreleve umožňuje výpočty těchto takzvaných ekoindexů jako vážených aritmetických průměrů, přičemž váhami je zastoupení jednotlivých druhů v jedné nebo několika etážích. Společně s programem je dodávána databáze ekoindexů druhů podle Ellenberg et al. (1991) - tato databáze je obsažena v tabulce ell_mc05.dbf, která je umístěna v instalačním adresáři programu. Uživatel však má možnost použít libovolnou jinou databázi, kterou sám vytvoří, přičemž tabulka musí svou strukturou odpovídat té, která je zmíněna výše. Počet a pojmenování ekoindexů však nejsou omezeny, vždy se však musí jednat o kladná celá čísla. Označení jména této tabulky a popis její struktury jsou uváděny v textovém souboru bioindication.ini. Obdobný bioindikační postup tedy můžeme použít i v případě, že vyhodnocujeme jiná společenstva, nežli společenstva vyšších rostlin.

 

Postup výpočtu

  1. V souboru snímků provedeme transformaci dat zastoupení druhů v každé etáži, kterou potřebuje použít k výpočtu (výpočet nelze provádět na datech zastoupení druhů pomocí stupnice). Můžeme zvolit relativní zastoupení druhů podle jejich pokryvnosti nebo data vyjadřující pouhou presenci/absenci.

  2. V menu příslušného souboru snímků zvolíme příkaz Bioindikace.

  3. V dialogovém okně vybereme jednu nebo několik etáží pro výpočet.

  4. V dalším okně přiřadíme ke všem druhům příslušné ekoindexy.

  5. Tlačítkem Vypočítat provedeme vlastní výpočet, přičemž výsledky budou zapsány na samostatné nové řádky na list charakteristik snímků do příslušného souboru snímků.

  6. Požadujeme-li uložení hodnot do databáze PARAMS.DBF, užijeme příkaz menu příslušného souboru snímků Uložit parametry do tabulky DBF.

 

Literatura

Ellenberg H. (1979): Zeigerwerte der Gegässpflanzen Mitteleuropas. 2nd Ed. - Scripta Geobotanica, Vol. 9, Göttingen.

Ellenberg H., Weber H.E., Düll R., Wirth V., Werner W., Paulissen D. (1991): Zeigerwerte von Pflanzen in Mitteleuropa. - Scripta Geobotanica, Vol. 18, Verlag Erich Goltze KG, Göttingen, 248p.

Landolt E. (1977): Ökologische Zeigerwerte zur Schweizer Flora. - Veröffentlichungen des Geobotanischen Institutes der Eidg. Technischen Hochschule, Stiftung Rübel in Zürich, Vol. 64.

Zólyomi B. (1967): Einreihung von 1400 Arten der ungarischen Flora in ökologische Gruppen nach TWR-Zahlen. - Fragm. Bot. Mus. Hist. Nat. Hung., 4: 101-142.