Funkcionalita programu popisovaná níže je dostupná až od verze 3.0 programu PlotOA.
V průběhu načítání dat je uživatel dotazován na jednotlivé parametry potřebné pro úspěšné načtení dat, případně jsou užity společné parametry definované v dialogovém okně DEM params standard. K tomu je potřebné před načítáním zaškrtnout check-box DEM standards na listu Data.
Zde je postupně definována společná paleta pro zobrazení dat, jak bude zacházeno s nulovými hodnotami, mají-li být zobrazeny vlastní data nebo datový gradient.
Save frequency - v případě této volby bude uložen soubor s frekvencemi hodnot digitálního modelu. Tyto frekvence poté bude možno zobrazit v grafu s histogramem, případně provést popis DEM pomocí základních statistických charakteristik (viz List Graph, položka menu DEM histogram).
Standard name of frequency table - standardně je soubor s frekvencemi hodnot digitálního modelu ukládán do souboru se stejným jménem jako soubor s daty DEM, ale s koncovkou .txt; není-li tato volba zvolena, provede program dotaz na jméno a adresář.
Save DEM result as bitmap - na základě dat DEM je vytvořena souřadnicově připojená bitmapa pro zobrazení (možno použít například v ArcGIS nebo v programu TopoL).
Pro práci je podporován textový formát ASC, který používají například GIS aplikace ArcView a ArcInfo nebo geostatistický program GS+ firmy Gamma Design Software. Tento formát vypadá obdobně jako následující příklad:
NCOLS 470
NROWS 284
XLLCORNER -903438.0000
YLLCORNER -1220516.5000
CELLSIZE 1000.0000
NODATA_VALUE -99
0.71 0.71 0.72 0.72 ...
0.74 0.79 0.73 0.73 ...
...
Jednotlivé hodnoty vlastního gridu mohou být odděleny mezerami nebo znakem tabulátoru.
Je-li při otevírání bitmapy vybrán soubor ASC, je ten načítán a je konstruována zobrazovaná bitmapa s paletou o 256 barvách, k čemuž je potřebné v následujících krocích definovat potřebné údaje:
Paleta je definována v okně Define color palette
Zde uživatel definuje krajní barvy celé škály. Pokud Není vyhovující jednoduchý přechod mezi dvěmi barvami, je možno změnit barevný odstín ve středu škály přidáním nebo odebráním některé barevné složky. Má-li být tato změna palety provedena, je potřebné zaškrtnout příslušný check-box a nastavit na danou hodnotu odpovídající posuvník. Takové příklady jsou uvedeny dále:
Paletu je možno uložit jako bitmapu pomocí tlačítka Save palette a tak umožnit budoucí použití škály například v legendě vytvořené mapy.
Pokud je zaškrtnuto pole Save TopoL palette, bude vytvořen odpovídající soubor *.pal pro definici barevné palety určené k zobrazení rastru (*.ras) potenciálně vzniklého načtením dat digitálního modelu (*.asc) v programu TopoL. Předpokládá se, že soubor rastru bude mít stejné jméno, jako soubor dat digitálního modelu a soubor palety.
Otázka Zero-value is blank? Nulové hodnoty je možno považovat za bezvýznamné (tvořící například masku zájmového území).
Otázka Show DEM data (Yes) or DEM gradient (No)? Zobrazit je možno vlastní digitální model nebo jeho gradient (v případě nadmořské výšky se jedná o svažitost).
Otázka Save frequency table? Dialog umožňuje definovat textový soubor, do něhož bude zapsána tabulka 256 frekvencí podle zastoupení hodnot v gridu digitálního modelu.
Otázka Save DEM result as bitmap? Při kladné odpovědi bude bitmapa uložena do souboru se stejným umístěním a jménem, jako má načítaný soubor, ale s koncovkou BMP.
Další možností je načtení dat z textového souboru, kde na každé řádce jsou uvedeny hodnoty X (vertikální souřadnice bodu v daném souřadném systému), Y (horizontální souřadnice) a Z, přičemž hodnoty jsou odděleny jednou nebo několika mezerami.
Import probíhá obdobně, jako v předchozím případě.