Meteorologická stanice Rudolfov

Aktualizováno 14.2.2024

Od prosince 2013 je v provozu vlastní meteorologická stanice Rudolfov, která má sloužit k získání přesných dat o vývoji počasí v širším regionu jižních Čech, kde je prováděn ekologický výzkum. Stanice byla umístěna na pomezí mezi Českobudějovickou pánví a Lišovským prahem, v nadmořské výšce 451 m. Lokalita často leží již nad nízkou oblačností v centru pánevní oblasti (obr. 1). Současně je umístěna na okraji obce v místech s řídkou zástavbou.

Stanice je osazena automatickým přístrojem Davis Vantage Pro 2 (obr. 2) s vyhřívaným srážkoměrem a s aktivním radiačním štítem, takže umožňuje měření srážek i v zimním období. Od počátku je pozornost věnována kvalitě měření a kontrole dat (včetně kalibrace). Na místě se nachází rovněž meteorologická budka s kalibrovanými teploměry pro srovnávací měření teploty a vlhkosti vzduchu.

Dne 13.2.2023 došlo k výměně čidla pro měření teploty a vlhkosti vzduchu, proto bylo potřeba provést korekce měřených hodnot tak, aby bylo dosaženo návaznosti na původní měření. K tomu bylo použito porovnání s výsledky manuálního měření teplot a vlhkostí v sousední meteorologické budce. Uváděné výsledky již zohledňují tyto korekce. V této souvislosti došlo ke změně výpočtu potenciální evapotranspirace: použit je stále stejný originální algoritmus firmy Davis, avšak s tím, že "net radiation" je konstantně pokládána za 57% měřeného celkového záření. Výsledné sumy roční evapotranspirace se odchylují maximálně cca o 1% oproti originálnímu výpočtu konzole stanice. Příslušné hodnoty evapotranspirace byly upraveny od začátku jejich reportování.

Od rorku 2018 zde je prováděno měření výparu ze zastíněné vodní hladiny, na základě něhož byl odvozen vztah mezi výparem a proměnnými teplota vzduchu - vlhkost vzduchu - rychlost větru.

Výsledky měření jsou pravidelně porovnávány s výsledky získávanými na meteorologické stanici ČHMÚ České Budějovice.

Měřené údaje jsou automaticky zaznamenávány. Souhrnné údaje budou postupně dostupné na těchto stránkách a to se zpožděním zpravidla nepřesahujícím jeden měsíc. Podrobná numerická data je možno též objednat na adrese provozovatele - IDS.

Základní údaje o stanici

Tabulka 1. Základní údaje o stanici Rudolfov.
Zeměpisná délka (wgs) 14° 32´ 03.937´´
Zeměpisná šířka (wgs) 48° 59´ 25.778´´
Nadmořská výška 451 m
Umístění Mapa na obr. 3
Umístění nad povrchem půdy 2 m
Měřené parametry Teplota vzduchu (graf)
Vlhkost vzduchu (graf)
Směr a rychlost větru (graf) 1)
Tlak vzduchu (graf)
Úhrn srážek (graf)
Celkové sluneční záření (měření od 8.12.2014; viz obr. 4)
Interval automatického záznamu hodnot 30 minut, 10 minut od r. 2018
Začátek měření 24. 11. 2013

Poznámky: 1) Od 7.3.2014 je anemometr umístěn standardně samostatně na stožáru. Data měřená do té doby lze považovat pouze za orientační.

Výsledky měření na stanici Rudolfov

 

Obr. 1. Umístění stanice Rudolfov v prostoru Českobudějovické pánve a jejího okolí na podkladu digitálního modelu terénu v němž je stínováním zvýrazněna svažitost. Zobrazena je rovněž poloha meteorologických stanic provozovaných Českým hydrometeorologickým ústavem v současnosti nebo v minulosti.

Obr. 2. Použitá automatická stanice Davis Vantage Pro 2. Od 7.3.2014 je anemometr umístěn odděleně od stanice.

 

Obr. 3. Mapa umístění meteorologické stanice Rudolfov.

Obr. 4. Hemisférická fotografie z místa meteorologické stanice, respektive z bodu umístění čidla globální sluneční radiace, pořízená dne 4. 7. 2021. Programem CanopyPhotos je vykrelena dráha Slunce 21. 3. 2021 a 21. 6. 2.2021. Značky na křivkách odpovídají celým hodinám, čas uváděn jako UTC+1. Uveden je čas východu a západu Slunce. Podle vyhodnocení snímku je na dané lokalitě zaznamenáno 85,3 % globální sluneční radiace.

Obr. 5. Kontrolní meteorologická budka je umístěna v bezprostřední blízkosti stanice. Slouží pro kontrolu správnosti měření teploty vzduchu a relativní vzdušné vlhkosti (počítána pomocí psychrometrických funkcí z údajů suchého a vlhkého teploměru). Dále je zde měřen výpar z volné zastíněné vodní hladiny (viz Matějka 2022).

 


© Karel Matějka - IDS (2013-2024)