Viz též Struktura souboru snímků, Editace souboru snímků
V tabulce každého listu souboru snímků je prvý sloupec vyhrazen pro jména parametrů popisujících daný soubor snímků jako celek (list Popisné informace) nebo jednotlivé snímky (sloupce na listu Snímky) nebo pro jména druhů zastoupených v příslušné etáži (další listy). Tato jména lze zapisovat nebo přidávat několika způsoby. Běžně se to děje při vkládání nového řádku na konec dané tabulky nebo při jakémkoli přechodu (kliknutí myší) na řádek, který nemá zadané jméno. Dále lze užít dvojité kliknutí levým tlačítkem myši na libovolném řádku tabulky nebo volbou Změnit parametr / druh z popup-menu vyvolaného kliknutím pravým tlačítkem na daném řádku tabulky.
Poslední možností je uvolnit všechny prvé sloupce tabulek pro editaci pomocí tlačítka Editace jmen parametrů na listu Popisné informace. Při tomto postupu nebudou používány žádné seznamy jmen a je tak možno obejít kontrolu používaných jmen.
Vlastní editace se liší podle toho, jestli uživatel používá Seznamy jmen (viz Tlačítka lišty programu).
Objeví se jednoduchý dialog pro zápis jména.
Zde je možné přímo zapsat jméno nebo vložit jméno ze schránky Windows, k čemuž slouží příslušné tlačítko nebo klávesová zkratka Ctrl-V (v tomto případě bude obsah editační linky nahrazen obsahem schránky, jak ukazuje následující příklad).
Zápis je jednoduše potvrzen tlačítkem OK nebo klávesou Enter.
V tomto případě zobrazený dialog umožňuje editaci jmen spojenou s editací příslušného seznamu a s výběrem z tohoto seznamu, jak ukazuje následující příklad.
Zde je možné zapsat v editační lince několik prvých znaků z hledaného jména a v seznamu bude vybrána první nejbližší položka. Odpovídá-li vybraná položka požadované volbě, je možné ji potvrdit klávesou Enter.
Obsah editační linky lze zapsat do seznamu a zároveň jej potvrdit pomocí klávesové zkratky Shift-Ctrl-Enter.
Dialog obsahuje následující tlačítka:
Přidat do seznamu (Alt-L): Obsah editační linky bude přidán jako nová položka do seznamu.
OK Potvrdí vybrané jméno, které je současně obsaženo v editační lince.
Nahradit (Alt-C): Přepíše obsah editační linky právě vybraným (zvýrazněným) jménem ze seznamu.
Vymazat ze seznamu: Vymaže jeden vybraný řádek ze seznamu jmen.
Cancel Zruší editaci jména bez zápisu.
Automatické přidávání: Pokud je dialog vyvolán při skenování všech jmen v souboru snímků tím, že dané jméno není přítomno v seznamu jmen, bude proces převeden do režimu automatického přidávání jmen do seznamu.
Vložit ze schránky (Ctrl-V): Vloží textový obsah ze schránky Windows do editační linky (její obsah bude přepsán novým textem).
Program SpeciesNames je dalším produktem firmy IDS, který lze výhodně použít s programem DBreleve. Umožňuje výběr jmen (v současnosti obsahuje databázi platných jmen rostlin podle jednoho aktuálního zdroje, připravují se databáze další) a tedy zajištění pojmenování podle jednoho zdroje. Propojení je realizováno přes schránku Windows. Měněný obsah editační linky v obou výše uvedených dialogových oknech může být automaticky předáván do schránky (viz Menu programu). V případě, že program SpeciesNames přebírá obsah schránky, automaticky dojde k hledání nejbližšího jména v databázi. Navíc má uživatel možnost i toto jméno automaticky umístit zpět do schránky, čímž má uživatel možnost v daném okamžiku nahradit obsah editační linky změněným obsahem schránky, to je cílovým jménem.
Tato novější verze může obsahovat více databází jmen, mezi nimi je možné přepínat. Program SpeciesNames se nově ovládá přes rozhraní COM, není potřeba používat pouze schránku Windows.
Tlačítko menu SpeciesNames server spustí potřebný server. Byl-li server spuštěn v okamžiku předchozího ukončení práce s programem DBreleve, bude automaticky spuštěn při dalším startu programu DBreleve.
V průběhu editace jména libovolného druhu (viz příslušná dialogová okna výše) je možno použít klávesové zkratky (funkční klávesy):
F5 - Text editační linky bude použit k hledání taxonu v programu SpeciesNames. Pokud je takový taxon nalezen, bude jeho jménem přepsán stávající text.
F6 - Text editační linky bude přepsán aktivním jménem z programu SpeciesNames.
Viz program SpeciesNames (on-line popis).