Viz též Struktura souboru snímků, Tlačítka lišty programu, Jména v souboru snímků
Editovat jednotlivé soubory snímků je možné po volbě položky menu Editace > Soubor snímků nebo odpovídajícího tlačítka z lišty nástrojů. Poté je nutno v dialogovém okně vybrat jeden soubor (výběr se potvrdí klávesou Enter nebo dvojitým kliknutím myší na vybrané položce). Poté je soubor načten do editačního okna Soubor. Při načítání je možné provádět následující akce, které závisejí na aktuálním nastavení zaškrtávacích polí (check-box) v liště nástrojů programu:
Check-box Užití seznamů: Při zapnuté této volbě budou jména druhů všech etáží, jména parametrů snímků a jména popisných informací k tabulce kontrolována podle aktivních seznamů, v případě neshody bude uživatel vyzván k zadání správného jména podle příslušného seznamu. Tím je možné zajistit, že budou použita jména shodná ve všech tabulkách.
Check-box Náhrada jmen: Je-li tato volba aktivní, pak jsou jména druhů v tabulce zaměňována podle aktivního předpisu. Popis funkce viz Záměna jmen v tabulkách
List Popisné informace
Tato tabulka obsahuje parametry společné pro všechny snímky v souboru (například údaje o ploše-lokalitě nebo údaje o zařazení skupiny snímků tohoto souboru) - vždy je tedy přítomen pouze jediný sloupec parametrů.
Tlačítko Editace jmen parametrů uvolní/zamkne první sloupec tabulek všech listů pro přímou editaci. Tato volba není doporučována k přímému použití zvláště při užívání seznamů jmen.
List Snímky
Tabulka obsahuje popisné informace (záhlaví) k jednotlivým snímkům. Tato stránka obsahuje v záhlaví lištu s panelem nástrojů, které mají vztah ke konkrétnímu souboru snímků.
Tato lišta se odlišuje od hlavní lišty programu nejen umístěním, ale především svou funkcí. Obdobné funkce jsou dostupné též z Menu pro práci se souborem snímků.
Tlačítko Přidat snímek: Vloží prázdný sloupec na konec tabulky (to provede i na všech následujících listech).
Tlačítko Zrušit snímek: Vymaže aktivní sloupec tabulky (to provede i na všech následujících listech).
Tlačítko Kopírovat vybraný snímek: Celý snímek (podle aktivního sloupce tabulky; popisné informace i druhové složení všech etáží) bude umístěn do interní paměti programu (nikoli však do schránky Windows).
Tlačítko Vložit snímek: Snímek z interní paměti programu bude umístěn do tabulky na pozici aktivního sloupce. Takto je možno kopírovat i snímky mezi několika otevřenými soubory snímků.
Tlačítko Export tabulky do textu: Ve zvláštním okně pro textový výstup bude vytvořena tabulka všech snímků (zarovnaných do stejně širokých sloupců). Šířku sloupců zadává po výzvě uživatel. V případě, že je zadána hodnota pro šířku sloupce 0, nebudou sloupce odděleny a zarovnány pomocí vložených mezer, ale budou odděleny znakem tabulátoru. Generovaný text je možno manuálně upravit, kopírovat do schránky nebo uložit do samostatného textového souboru. Pokud je na tlačítko kliknuto při současně zmáčknuté klávese SHIFT, pak bude proveden export jediného aktuálně vybraného snímku.
Tlačítko Kopírovat do schránky: Informace z jednotlivých listů je možné kopírovat do schránky (clipboard) pro přenos do jiných programů. Je tak možno provést propojení například s MS Excel nebo CANOCO (za použití programu WCanoImp). Export se vždy týká všech snímků/sloupců z daného souboru snímků.
Tlačítko Načtení parametrů z DBF: Ze souboru PARAMS.DBF budou načteny příslušné údaje.
Tlačítko Uložení parametrů do DBF: Do souboru PARAMS.DBF budou zapsány příslušné údaje z listu parametrů snímků. Obdobná procedura bude provedena pro všechny soubory snímků v databázi při volbě Aktualizovat při editaci tabulky DBF.
Tlačítko Šířka sloupců: Umožňuje nastavení standardní šířky datových sloupců tabulek na tomto a všech následujících listech aktivního okna. Šířku jednotlivých vybraných sloupců je možné též upravovat manuálně s pomocí myši v záhlaví příslušné tabulky.
Tlačítko Šířka prvého sloupce: Obdobně jako předchozí tlačítko, umožňuje měnit šířku prvého sloupce u tabulek všech listů aktivního okna současně.
Tlačítko Graf: Tvorba uživatelského grafu.
Check-box Celá buňka: Při zaškrtnutí tohoto pole je možné pomocí klávesové zkratky Ctrl-C kopírovat text z celé aktivní buňky tabulky do schránky Windows a pomocí klávesové zkratky Ctrl-V vkládat text do aktivní buňky tabulky (přitom bude stávající text nahrazen textem novým).
List E3 - Druhové složení stromové etáže. List je možno přejmenovat podle aktuálně zadaných dat - viz Pojmenování listů E0 až E3 v souboru snímků.
List E2 - Druhové složení keřové etáže. List je možno přejmenovat podle aktuálně zadaných dat - viz Pojmenování listů E0 až E3 v souboru snímků.
List E1 - Druhové složení bylinné etáže. List je možno přejmenovat podle aktuálně zadaných dat - viz Pojmenování listů E0 až E3 v souboru snímků.
List E0 - Druhové složení mechové etáže. List je možno přejmenovat podle aktuálně zadaných dat - viz Pojmenování listů E0 až E3 v souboru snímků.
Při editaci jednotlivých tabulek je možné používat popup menu, které je vyvoláváno jednoduchým kliknutím pravým tlačítkem myši na ploše tabulky. Menu obsahuje následující příkazy:
Editovat Editace aktivní buňky tabulky v samostatném dialogovém okně.
Změnit parametr / druh Editace jména řádku (parametru nebo druhu) v příslušném dialogovém okně. Podle to, jsou-li používány seznamy druhů, je jednoduché dialogové okno nahrazeno oknem s příslušným seznamem druhů nebo parametrů snímků. Pokud jméno začíná znakem #, nebude příslušný řádek užit při exportu do formátu HTML (to je vhodné využít zvláště na prvních dvou listech).
Najít parametr / druh (klávesová zkratka F3): V dialogovém okně nejdříve napíšeme jeden nebo několik prvých znaků hledaného jména (velká a malá písmena se nerozlišují), po jejich potvrzení vybereme z nového seznamu požadované jméno. Kursor v tabulce bude přesunut na řádek s vybraným jménem, pozice sloupce zůstane nezměněna. Seznam vybíraných jmen je možno zrušit použitím klávesy Escape.
Změnit etáž Pomocí této volby je možno aktivní řádek přesunout do jiné části souboru snímků - do jiné etáže nebo do záhlaví tabulky snímků, které jsou representovány jiným listem editačního okna.
Nastavit jako jméno sloupce Příkaz je funkční pouze na listu Snímky. Libovolný parametr snímku můžeme zvolit za jméno snímku, které bude použito v záhlaví tabulek na jednotlivých listech místo pořadového čísla sloupce. Jménem se stane parametr na aktivním řádku. Je-li vybraný řádek nepojmenovaný, pak se předchozí nastavení jména sloupců zruší a opět budou používána pořadová čísla sloupců.
Přidat řádek (klávesová zkratka Ctrl+Insert): Na konec tabulky bude přidán další prázdný řádek.
Vymazat aktivní řádek (klávesová zkratka Ctrl+Delete): Vymaže aktivní řádek v dané tabulce.
Přidat snímek Přidán bude nový snímek - sloupec na konci tabulky.
Zrušit snímek Snímek v aktivním sloupci bude vymazán.
Distance od určitého snímku Příkaz vypočítá euklidovskou vzdálenost mezi každým snímkem v souboru snímků a zadaným (referenčním) snímkem. Uživatel je postupně vyzván, aby zadal číslo sloupce referenčního snímku a jméno řádku, kam má být zapsán výsledek. Dále musí pomocí speciálního dialogového okna definovat, které etáže mají být použity pro výpočet a má-li být proveden přepočet reprezentací jednotlivých druhů v etáži podle jejich sumy tak, aby se suma výsledných hodnot rovnala určité proměnné (například celkové pokryvnosti dané etáže) - obdobně jako je tomu při exportu dat.
Třídění řádků (klávesová zkratka Ctrl+T): Setřídí řádky tabulky podle jména. Přitom budou vymazány ty řádky, které nemají zapsánu žádnou hodnotu alespoň v jednom sloupci mimo jména.
Třídění řádků podle klasifikace Pro třídění řádků bude užit řetězec, který je načten pro každý druh jako klasifikační třída druhu (viz Využití klasifikace druhů). Až v rámci jedné klasifikační třídy je pořadí druhů dáno abecedním uspořádáním jejich jmen. Tato položka menu je dostupná pouze tehdy, když je načten nějaký soubor klasifikace druhů.
Vymazat klasifikaci před jmény Pokud uživatel po třídění řádků podle klasifikace neodstranil označení klasifikačních skupin druhů, může tak učinit s pomocí tohoto příkazu.
Přidat znak Ke všem hodnotám presence v tabulce (na daném listu) bude přidán definovaný znak. Může jím být například %, které definuje, že číslice je hodnotou číselnou (procentem) a nebude s ní zacházeno jako s hodnotou ordinální, která je interpretována za pomoci stupnice pokryvnosti.
Vybrat stupnici pokryvnosti V dialogovém okně pro výběr souborů bude možno definovat soubor se stupnicí pokryvnosti (*.grd), který bude poté standardně používán v rámci všech výpočtů v rámci daného souboru snímků, kdy je potřeba provést převod stupňů na odpovídající hodnoty representace druhů. Na listu Popisné informace bude vytvořena proměnná (řádka) _DegreesFile s hodnotou danou jménem souboru (včetně cesty, není-li soubor umístěn v adresáři databáze). Viz též Stupnice pokryvnosti (representace) druhů.
Transformace dat Data vyjádřená za pomoci stupnice pokryvnosti, jako procentické údaje a jako sloučené kódy presence budou převedena na odpovídající hodnoty (reálná čísla) a ta mohou být následně násobena konstantou (odlišnou pro každý snímek) tak, aby se součet presencí v dané etáži pro každý snímek rovnal vybrané konstantě nebo proměnné ze záhlaví snímku.
Nalézt záznam v DBF Kurzor v tabulce PARAMS.DBF bude přesunut na pozici řádku odpovídajícímu aktivnímu snímku/sloupci v editovaném souboru snímků.
F3: Hledání druhu nebo parametru snímku - viz popup menu Najít parametr / druh.
F4: Prohledá všechny řádky tabulky, nevyskytují-li se nějaké řádky se stejným jménem. Pokud takové řádky najde, pak umožní jejich sloučení.
F7: Náhrada znaků (řetězců) - Pomocí dialogu "Nahradit" můžeme standardním postupem nahradit vybraný řetězec v celé aktivní tabulce (pouze na aktivním listu). Měnit takto nelze jména řádků tabulky.
Ctrl+Insert: Stejné jako funkce popup menu Přidat řádek.
Ctrl+Delete: Stejné jako funkce popup menu Vymazat aktivní řádek.
Ctrl+M: Umožní sloučit daný řádek tabulky s řádkem následujícím. Obsah buněk tabulky v jednom sloupci (je-li nějaký v obou slučovaných řádcích) bude oddělen znakem / v buňce výsledné.
Ctrl+T: Stejné jako funkce popup menu Třídění řádků.
Ctrl+I: Přechod na list Popisné informace.
Ctrl+R: Přechod na list Snímky.
Ctrl+0 až 3 (na numerické klávesnici): Přechod na listy E0 až E3 pro popis jednotlivých etáží.
Další akce jsou spojeny s použitím myši, případně s pohybem v tabulce pomocí kursoru:
Dvojité kliknutí levým tlačítkem myši: Umožní editaci jména řádku - viz též popup menu Změnit parametr / druh.
Jednoduché kliknutí levým tlačítkem myši: Při prázdném (nezadaném) jménu řádku se objeví dialog pro zadání tohoto jména. Stejného výsledku bude dosaženo při přechodu na jiný řádek tabulky, kde není zadáno jméno tohoto řádku.
Jednoduché kliknutí pravým tlačítkem myši zobrazí popup menu.
Změna pořadí řádků v tabulce je proveditelná prostým přetažením řádku pomocí myši na novou pozici. Přetahovaný řádek nemůže být řádkem právě aktivním.
Pro práci s celým oknem používáme též tlačítka na liště hlavního okna programu DBreleve s výjimkou těch, které jsou určeny pro práci s celou databází.