Viz též Editace souboru snímků, Hromadné zpracování souborů, Vlastnosti grafů
V případě, v souboru snímků jsou snímky seřazeny určitým způsobem (například podle času snímkování při opakovaných šetřeních nebo v závislosti na poloze podél geografického transektu), můžeme vykreslovat různé typy grafů pro daný soubor snímků. Pro jejich konstrukci použijeme tlačítko Graf z panelu nástrojů na listu Snímky v daném souboru snímků. Graf definujeme v okně Graph Definition.
Výběr proměnné pro horizontální osu (X): Vybereme list z jehož tabulky budou data načtena. Následně definujeme proměnnou (řádek tabulky), který obsahuje data pro tuto osu. Check-box Original values je významný v případě, že vybíráme hodnoty z listů jednotlivých etáží, kdy bývá presence druhů zaznamenána za použití určité stupnice (v takovém případě zrušíme zatržení tohoto pole a hodnoty budou transformovány podle později definované převodní tabulky).
Výběr proměnné pro vertikální osu (Y): Výběr provedeme obdobně jako pro horizontální osu.
Definování datové série s pomocí vybraných dat: Po zmáčknutí tlačítka Add definujeme parametry nové série pomocí dialogového okna Series properties.
Pomocí záložky vybereme typ série (Point - Line - Area) a její vlastnosti (například barva, typ bodu, typ a síla čáry, výplň plochy - způsob šrafování). Po tomto nastavení bude série přidána do seznamu a současně vykreslena v samostatném okně Graph.
Tímto postupem je možno vytvořit například následující graf vyjadřující změny celkové pokryvnosti lesního společenstva podle jednotlivých etáží:
Vymazat jednu dříve definovanou sérii je možné po jejím vybrání ze seznamu pomocí tlačítka Delete.
Změnit parametry zobrazení série je možné po jejím vybrání ze seznamu pomocí tlačítka Properties.
Definování celkového vzhledu grafu se provádí po zmáčknutí tlačítka Graph properties pomocí standardního dialogového okna pro změnu vlastností grafů (Chart properties). Vzhled a funkčnost tohoto nástroje může být mírně odlišná podle verze programu, přičemž popis poslední verze tohoto nástroje je možné najít na Internetu. Nejnovější verze tohoto nástroje obsahuje nové tlačítko Editor, které slouží k vyvolání komplexního dialogu s mnoha záložkami, na nichž je dostupná možnost změny všech vlastností grafu.
Výše uvedený příklad grafu může tedy po změně vypadat následovně:
Okno Graph je možné vyvolat po zmáčknutí tlačítka Show graph, což je užitečné zvláště v případě, že je okno skryto pod jinými formuláři.
Tlačítko Graph title refresh je vhodné pro nastavení standardního pojmenování grafu (to se může změnit například při načtení globálního vzhledu grafu ze souboru).
Tlačítko Save setting umožňuje zapsat nastavení všech sérií do speciálního souboru *.sdf (Series definition file).
Tlačítko Load setting umožňuje načíst nastavení nových sérií ze souboru *.sdf (Series definition file). Jednu definici tak můžeme použít opakovaně (například pro různé soubory snímků).
Tlačítko Graph copy kopíruje graf do schránky Windows jako metasoubor.
Tlačítko Graph save uloží graf do souboru jako bitmapu nebo jako vektorovou grafiku (metasoubor).
Tlačítko Close ukončí práci s grafy.
Příklady zpracovaných grafů popisujících dynamiku lesních společenstev uvádí Matějka,K. (2008): Vývoj vegetace na TVP Šumava.