Modifikovaný Rao koeficient funkční diversity

Viz též Výpočet diversity, Využití klasifikace druhů

 

Výpočet modifikovaného Rao koeficientu funkční diversity Rao koeficient funkční diversity je definován vztahem (Botta-Dukát, 2005)

Rao = Σi Σj dij pi pj

kde proměnná dij je mírou (funkční) vzdálenosti druhů i a j (dij = 0 pro i = j, dij = 1 pro kompletně fukčně odlišné druhy) a pi je relativní zastoupení i-tého druhu (reálné hodnoty 0 až 1). Modifikace výpočtu Rao koeficientu je založena na využití hierarchické klasifikace pro definici funkční vzdálenosti druhů. Může se jednat například o klasifikační třídy vytvořené procedurou TWINSPAN (Hill, 1979). Je-li C1 klasifikační skupina druhu 1, C2 klasifikační skupina druhu 2 a h(C1,C2) je nejvyšší klasifikační hladina na níž je shoda pro druhy 1 a 2, pak definujeme

d1,2 = 1 / (1 + log2 h(C1,C2))

Výpočet takto definovaného koeficientu provedeme obdobně jako pro ostatní indexy diversity pomocí položky menu Editace > Výpočet diversity. Podrobnosti k výpočtům jsou uvedeny v publikaci Matějka (2007).

 

Literatura

Botta-Dukát Z. (2005): Rao's quadratic entropy as a measure of functional diversity based on multiple traits. - J. Veg. Sci., 16: 533–540.

Hill M. O. (1979): TWINSPAN - a FORTRAN program for arranging multivariate data in an ordered two way table by classification of individuals and attributes. - Cornell Univ. Ithaca, 48 pp.

Matějka K. (2007): Nové postupy pro hodnocení diversity společenstev (s příklady lesních ekosystémů) [New methods of evaluation of community diversity (with examples of forest ecosystems)] In: Križová,E., Ujházy,K. (eds.), Dynamika, stabilita a diverzita lesných ekosystémov. - TU vo Zvolene, Zvolen, p. 161–170.