Main program window - Hlavní okno aplikace

Viz též:Úvod, Main program menu

 

Panel: Set / Složka

ID: Needitovatelné číslo složky. Automaticky je přiřazeno při založení nové složky.

Name / Jméno: Libovolný text jako jméno složky.

Year / Rok: Rok pořízení složky.

Comment / Poznámka: Libovolná poznámka.

Count: Needitovatelné číslo označující počet podřazených systémů souborů.

 

Navigace mezi Složkami

Pohyb mezi skupinami je možný pomocí navigátoru nebo kombinací kláves Shift+PageUp a Shift+PageDown. Pomocí tlačítka Select set from list / Vybrat složku ze seznamu (umístěného vedle položky Name a označeného ?) je možné vybrat potřebnou složku bez nutnosti postupného listování pomocí navigátoru nebo rychlých kláves. Potvrzení výběru z příslušného seznamu položek je prováděno dvojitým kliknutím myší nebo klávesou Enter.

 

Panel: Disk

ID: Needitovatelné číslo disku.

Check-box External / výměnný disk: Označení externího disku (například disketa, CD).

Driver / Jednotka: Needitovatelné označení jednotky písmenem.

Label / Jméno: Needitovatelná jmenovka disku.

Group: Označení skupiny v níž je výměnné médium uloženo v archivu (libovolný text).

Position: Označení pozice (části skupiny) v níž je výměnné médium uloženo v archivu (libovolný text).

Number: Označení pozice (pořadového čísla v rámci skupiny) na níž je výměnné médium uloženo v archivu (celé číslo).

 

Panel: File system / Systém souborů

ID: Needitovatelné číslo položky. Automaticky je přiřazeno při založení nového systému souborů. Vedle ID je umístěn check-box pro případné označení systému souborů za vybraný. Jednoduchý výběr lze provést nebo zrušit použitím tohoto pole.

Date: Needitovatelný datum založení systému souborů v databázi.

Check-box Auto: Pokud bude pole zaškrtnuto, bude text při vkládání do víceřádkových textových polí automaticky upraven - budou vymazány koncové znaky odstavců a bude zrušeno dělení slov. Stejného efektu je možno dosáhnout při vyplněném poli pomocí příkazu Simplify z kontextového menu nebo pomocí klávesové zkratky CTRL-S.

Check-box Open: Pokud bude pole zaškrtnuto, bude při přechodu na list Files / Soubory automaticky otevřen první zapsaný soubor v seznamu.

Check-box Selected: Pole slouží k označení vybraných systémů souborů.

Čtyři tlačítka navigátoru slouží k pohybu mezi jednotlivými systémy souborů.

 

Popis systému souborů odpovídá běžné bibliografické citaci, čemu je uzpůsobeno i pojmenování používaných polí databázové tabulky. Další údaje jsou členěny do tří listů:

List Common / Obecné

Name / Jméno: Jméno autora nebo jméno dokumentu (libovolný text do 128 znaků).Dvojitým kliknutím levým tlačítkem myši v editační lince doplníme jméno odvozené ze jmen autorů (při počtu autorů do 3 budou použita jména všech autorů, v opačném případě bude použito jméno prvního autora doplněné o zkratku "et. al.").

Year / Rok: Rok publikace (celé číslo). Dvojitým kliknutím myší je možno doplnit aktuální rok. Navigační tlačítka nahoru a dolů slouží ke zvětšení či zmenšení hodnoty (krok = 1).

Author / Autor: Seznam autorů oddělených středníkem. Editované pole je označeno odlišnou barvou (data před zápisem do databáze). Při opuštění editační linky je proveden zápis do databáze. Pokud je text v tomto poli měněn a délka textu je příliš velká na jeho zobrazení v tomto poli, změní se pole tak, že text může být zobrazen v několika řádcích. Víceřádkový mód zobrazení bude opuštěn při přechodu do nějakého jiného pole (klávesou TAB nebo myší) nebo po zmáčknutí klávesy Ecape. Malé barevné tlačítko vlevo od editační linky vyvolá dialog pro standardizaci jmen autorů:

textsearch1.png

Tento nástroj je užitečný v případě, že seznam autorů například kopírujeme z otevřeného dokumentu.

Check-box Editor: Při zaškrtnutí označují jména v předchozím poli editory dokumentu.

Title / Titul: Titul (libovolný text).

Periodical / Časopis: Označení časopisu, série (libovolný text). Malé barevné tlačítko vlevo od editační linky vyvolá dialog pro rozdělení textu do příslušných polí databáze:

textsearch2.png

Můžeme tedy z otevřeného dokumentu zkopírovat celou část citace obsahující zpravidla jméno časopisu, ročník, svazek, rozmezí stránek a rok vydání (ve specifickém pořadí a oddělené podle zvyklostí daného časopisu). Toto nastavení je možno uložit do souboru a opakovaně použít, čím je snížena pracnost zápisu do databáze.

Pole Periodical se skládá ze dvou částí: První část (databázový atribut Periodical_03) slouží ke standardnímu zápisu jména časopisu. Druhá část (databázový atribut VlIsPp_03) je užitečná v případě, že jméno je doplněno o libovolný text (například "Special" pro označení nestandardního vydání) nebo pole svazek - číslo - rozsah stran nejsou prostými číselnými hodnotami (tehdy do této druhé části zapisujeme tyto hodnoty v nerozklíčované podobě jako svazek(číslo): strana od-strana do).

Volume / Svazek: Ročník, díl (celé číslo). Navigační tlačítka nahoru a dolů slouží ke zvětšení či zmenšení hodnoty (krok = 1).

Issue / Číslo: Číslo, svazek (celé číslo). Navigační tlačítka nahoru a dolů slouží ke zvětšení či zmenšení hodnoty (krok = 1).

Start page / Strana od: První strana (celé číslo). Navigační tlačítka nahoru a dolů slouží ke zvětšení či zmenšení hodnoty (krok = 1).

End page / do: Poslední strana (celé číslo). Navigační tlačítka nahoru a dolů slouží ke zvětšení či zmenšení hodnoty (krok = 1).

DOI: Do pole je zapisován kód DOI (Digital Object Identifier, viz DOI system description). Dvojitým kliknutím myši ve vyplněném poli DOI dojde k automatickému otevření dokumentu na webu. Pravé tlačítko myši vyvolá popup menu s volbami Copy (prosté kopírování textu) a Copy as HTML (kopírovat obsah jako objekt HTML s příslušným odkazem).

Publisher / Vydavatel: Vydavatel (libovolný text).

Rastr type / Typ rastru: Jeden vybraný rastrový formát v němž jsou uloženy bitmapy v přiřazeném adresáři. Preferovaný je formát JPG (JPEG), pracovat lze i s BMP, TIF (přípustné verze jsou závislé na používané knihovně Shvtif.dll pro čtení těchto souborů - viz Čtení bitmap formátu TIFF), GIF a PNG. Není-li tento údaj zvolen, pak se program sám dotazuje na typ bitmapy, pokud jej potřebuje. Možné je též zadat jiný typ souboru, čímž bude označeno, že příslušný systém souborů neobsahuje bitmapy, ale pouze příslušný typ asociovaných souborů. Bitmapy tak nebude možno zobrazovat i v případě, že příslušný adresář nějaké takové soubory obsahuje. Další možností je volba PDF, která slouží pro evidenci dokumentů PDF (v tomto případě nelze zobrazovat rastry).

Resolution (dpi) / Rozlišení (dpi): Rozlišení rastrových souborů (hustota skenování) - celé číslo.

Directory / Adresář: Pracovní adresář aktivní položky (File system). Zde jsou uloženy všechny bitmapy.

Language / Jazyk: Jazyk přiřazených dokumentů lze vybrat z nabídky, případně použít další vlastní zkratku jejím přímým vypsáním.

 

Na tento list je možno přepnout klávesou F5.

 

List Files / Soubory

Seznam všech zařazených textových souborů (editovatelné formáty TXT a RTF, zobrazitelné HTML). Soubory by měly být uloženy ve výše zvoleném adresáři, ale nemusí tomu tak být. Pravým tlačítkem myši lze vyvolat kontextové menu s prvky Add file / Přidat soubor (přidání nového textového souboru do seznamu), Delete file link / Odstranit propojení (vymazání označeného souboru ze seznamu, ve skutečnosti však na disku zůstane soubor zachován), Change file link / Změnit propojení (přejmenování souboru v seznamu - volbu používáme, pokud došlo ke změně jména souboru jinými prostředky) a Edit text / Editovat textový soubor (zobrazení souboru v okně Text file edit, viz Text file edit menu; stejného efektu lze docílit dvojitým kliknutím myší přímo na příslušném řádku v seznamu souborů). Vytvořit nový textový soubor, přidat jej do seznamu a začít jej editovat je možné pomocí položky menu Newtext file / Nový textový soubor. Tak je možné vytvářet pouze soubory s koncovkami RTF nebo TXT. Zrušit provedený výběr v rámci seznamu lze zmáčknutím klávesy Escape.

 

Na tento list je možno přepnout klávesou F6.

 

List Text content / Textový obsah

Comment / Poznámka: Poznámka (libovolný text, většinou abstrakt nebo souhrn).

Keywords / Klíčová slova: Seznam přiřazených klíčových slov. Vymazání jednoho klíčového slova je možné jeho vybráním a kliknutím pravým tlačítkem myši na něj.

Phrases / Fráze: Seznam přiřazených frází (slovních spojení). Vymazání jedné fráze je možné jejím vybráním a kliknutím pravým tlačítkem myši na ni.

Přidání nových klíčových slov a frází provádíme v okně textových souborů vyvolaného pomocí položky menu Keywords / klíčová slova > Search / Hledání (viz Keywords / Klíčová slova).

Language / Jazyk: Jazyk použitý v poli Comment / Poznámka  lze vybrat z nabídky, případně použít další vlastní zkratku jejím přímým vypsáním. Použití tohoto atributu je výhodné pro automatické hledání klíčových slov.

Length: Needitovatelné číslo uznačující počet znaků v poli Comment.

 

Na tento list je možno přepnout klávesou F7.

 

Navigace mezi Systémy souborů

Pohyb mezi skupinami je možný pomocí navigátoru nebo kláves PageUp a PageDown. Pomocí tlačítka Select file system from list / Vybrat systém souborů ze seznamu (umístěného vedle položky Name a označeného ?) je možné vybrat potřebný systém souborů bez nutnosti postupného listování pomocí navigátoru nebo rychlých kláves. Potvrzení výběru z příslušného seznamu položek je prováděno dvojitým kliknutím myší nebo klávesou Enter.

Existují-li vybrané položky, pak je mezi nimi možno přecházet též pomocí příslušných položek menu Find / Najít nebo pomocí kláves F9F12.

Mezi různými systémy souborů lze přecházet také v případě, že jsou zařazeny v okně Browse.