Viz též Menu
Aplikace má hlavní okno opatřené menu, plocha okna je složená ze dvou základních částí:
Kontejner listů (Pages), každý list odpovídá jedné tabulce databáze. Na listu jsou postupně vypsány všechny atributy tabulky (vždy pro jeden záznam v tabulce).
Editačním prvkem může být
Editační linka (edit-box): Běžný prvek pro zobrazení a editaci většiny proměnných.
Pole pro výběr (combo-box): Jedná se o prvek, který může nahrazovat předcházející v těch případech, pokud jsou běžně zapisované hodnoty z nějakého seznamu (takovým seznamem mohou být například jména dřevin. Skutečnost, že se má edit-box nahradit combo-boxem definujeme tím, že změníme jméno atributu přidáním dvou znaků
@L
na konec pojmenování. Při dalším spuštění programu se již zobrazí combo-box, ve kterém můžeme provádět změny hodnot jejich vybráním ze seznamu. V případě, že je potřeba zapsat hodnotu, která ještě není v seznamu přítomna, použijeme klávesovou zkratku Ctrl-E, ve zobrazené běžné editační lince hodnotu zapíšeme a potvrdíme ji současným stiskem kláves Ctrl-Enter.
Editační pole (memo-box): Prvek používaný pro zápis hodnot do atributů typu "memo" (text neomezený délkou). Použití takových hodnot je omezeno - nelze s nimi pracovat například v podmínkách dotazu SELECT.
Zobrazované pojmenování každého atributu lze změnit po kliknutí pravým tlačítkem myši na dané jméno.
Zaškrtávací políčko (check-box) u daného jména atributu slouží k definování standardní hodnoty, která se zobrazuje na daném listu vpravo od příslušného editačního boxu (u memo-položek nemá tato funkce smysl). Tyto standardní hodnoty mají význam v následujících pracovních krocích:
Při dvojitém kliknutí myší v příslušném editačním boxu je hodnota atributu přepsána standardní hodnotou
Při přidávání nového záznamu do tabulky je každý atribut s definovanou standardní hodnotou vyplněn právě touto standardní hodnotou.
V případě, že je používán nový pohled na databázi za pomoci vazebných podmínek, které nejsou aktivní, pak hodnoty vazebních atributů z řídících (master) tabulek jsou nahrazeny standardními hodnotami a pohled na databázi je tak pouze určitým výběrem z databáze.
Na každém listu je možné používat následující klávesové zkratky:
Pro pohyb mezi záznamy v tabulce:
PageUp - přechod na předchozí záznam tabulky.
Shift-PageUp - přechod na první záznam tabulky.
PageDown - přechod na následující záznam tabulky.
Shift-PageDown - přechod na poslední záznam tabulky.
Pro další aktivity:
Ctrl-Delete - vymazání aktivního záznamu z tabulky.
Ctrl-Insert - přidání nového záznamu do tabulky.
Ctrl-0 až Ctrl-9 (na numerické klávesnici) - přechod na jiný list / tabulku databáze (označené příslušným číslem; pro tabulku s indexem 10 nebo více neexistuje odpovídající klávesová zkratka).
Ctrl-L - vyplnění těch polí, které jsou používány v označených vazebních podmínkách, podle aktivních záznamů v řídících tabulkách. Postup je následující:
v seznamu podmínek vybereme ty podmínky, které budeme používat;
v řídících (master) tabulkách vybereme záznamy, s nimiž má být záznam v editované tabulce svázán;
použijeme klávesovou zkratku Ctrl-L - příslušné hodnoty budou doplněny.
Na každém listu je možné upravit vlastnosti jednotlivých editačních boxů pomocí menu, které se objeví po kliknutí pravým tlačítkem myši na daný box.
Panel Vazební podmínky - Slouží pro definování vazeb používaných mezi jednotlivými tabulkami (viz Databáze - vazba tabulek). Pomocí zde uvedeného navigátoru je možné pohybovat se mezi záznamy v aktivní tabulce (na aktivním listu).
Hlavní okno programu vypadá obdobně jako na následujícím obrázku.
Jednotlivé označené prvky mají následující účel:
přepínač listů (Pages) slouží k přechodu mezi tabulkami databáze
check-box atributu
zobrazované jméno atributu (nemusí se shodovat se jménem atributu v databázové tabulce; zobrazované jméno lze změnit po kliknutí pravým tlačítkem myši na existující jméno)
editační boxy jednotlivých atributů
tlačítka navigátoru pro přechod mezi záznamy aktivního listu
přidání nového záznamu na aktivním listu
vymazání stávajícího záznamu na aktivním listu
zrušení právě provedených změn záznamu na aktivním listu
obnova záznamu (při této akci se ještě neuložené změny uloží do souboru databáze a naopak se načtou změny z databáze provedené jinými prostředky, například jiným programem; zapsání provedených změn většinou není potřebné provádět, program jej uskuteční automaticky například při přechodu na jiný záznam)
seznam vazebních podmínek
ovládací prvky pro nastavení vazeb mezi tabulkami
tlačítko pro ukrytí celého panelu vazebních podmínek
stavový panel, který ukazuje stávající vazební podmínky, které byly aktivovány