Viz též Hlavní okno
Nový dotaz (shortcut CTRL+Q) - Definice nového dotazu a zobrazení jeho výsledku nebo zápis parametrizovaného dotazu jako nové položky menu.
Načíst dotaz Umožní vybrat soubor se zapsaným dotazem (*.sql) a ten dále zařadit mezi uživatelské dotazy.
Další uživatelem definované dotazy - Systém uživatelem definovaných dotazů je presentován příslušným počtem položek menu. Každá položka obsahuje následují sadu příkazů:
Provést Provedení daného uživatelského dotazu (vyžaduje definici parametrů dotazu).
Vymazat Vymazání dotazu z menu.
Editovat Příkaz umožní editovat uživatelský dotaz.
Další popis viz Uživatelsky definované dotazy
Aktivní tabulka (shortcut CTRL+S) - Zobrazí aktivní tabulku ve formě gridu (browse) v samostatném okně. Takto lze souběžně zobrazit několik oken pro libovolný počet tabulek databáze. Zobrazené záznamy v tabulkách jsou stále svázány podle nastavené aktivní relace (viz Databáze - vazba tabulek, Zobrazení výsledků dotazu, tabulky).
Tabulka mimo databázi Tento příkaz umožní zobrazit v samostatném okně (browse) libovolný soubor tabulky ve formátu DBF nebo DB, který není součástí zpracovávané databáze.
Import dat (shortcut CTRL+I) - Do libovolné (aktivní) tabulky databáze je možné importovat data z textového souboru (s pevnou šířkou sloupce nebo s oddělovačem) nebo z jiné (externí) databázové tabulky. Na základě této položky menu bude otevřeno okno s gridem, kam je možno pomocí tlačítka Read načíst data z vybraného zdroje. Poté je nutné definovat jména jednotlivých sloupců (tlačítko N - Rename), případně provést další úpravy dat. Vlastní vložení dat do tabulky databáze bude provedeno tlačítkem Store in DB, přičemž je možné pro jednotlivé atributy tabulky zadat standardní hodnoty, které budou použity v případě, že mezi importovanými daty neexistuje pro záznam příslušná hodnota. Viz též Jak načíst data do tabulky. Poznámka: Import dat z programu ImageMaster do tabulky hodnot se provádí pomocí programu SeqAn. Viz též Jak načíst data exportovaná z ImageMaster.
Obraz Gelu (shortcut CTRL+G) - Je-li definován soubor s naskenovaným nebo fotografovaným obrazem gelu, pak je tento přímo zobrazen v samostatném okně pro prohlížení bitmap. Podporovány jsou formáty Windows bitmap (BMP), JPEG (JPG), GIF a TIFF (TIF, verze podle instalované knihovny DLL). Další popis používaného okna viz Zobrazení rastrů. Pojmenování souborů s obrazem se řídí podle konvence pojmenování souborů. Viz též Jak používat obrazy gelů.
SeqAn (shortcut CTRL+A) - Data tabulky T3 je možno přímo zpracovávat v programu SeqAn. Další informace o propojení obou programů viz Propojení s programem SeqAn.
SeqAn + transformace dat viz Propojení s programem SeqAn.
SeqAn + načtení tříd viz Propojení s programem SeqAn.
SeqAn zavřít Ukončí práci s programem SeqAn a uzavře jeho okno.
Srovnání gelů Provede porovnání více gelů v rámci jedné skupiny gelů.
Srovnání gelů + statistika Provede stejnou akci jako v předchozím případě a navíc zobrazí okno pro porovnání průměrů hodnot jednotlivých tříd zjištěných na všech gelech dané skupiny gelů - viz Statistické vyhodnocení porovnání na více gelech. Hodnoty budou porovnávány po jejich vyrovnání na jednotlivých gelech (viz polynomické vyrovnání v programu SeqAn) a bude umožněno jejich srovnání na základě lineární transformace specifické pro každý gel.
Generovat skupinu gelů Příkaz umožní navrhnout uspořádání nového experimentu pro skupinu gelů.
Alelické frekvence Příkaz vyvolá dialogové okno pro zpracování dat alelických frekvencí.
Monte-Carlo diversity test Umožňuje statisticky testovat rozdíly indexů diversity pro populaci-subpopulaci pomocí Monte-Carlo simulačního (permutačního) testu.
Menu obsahuje seznam všech oken se zobrazenými daty tabulek (browse), s výsledky uživatelských dotazů (viz Zobrazení výsledků dotazu, tabulky) a se zobrazenými daty tabulek, které nejsou součástí zpracovávané databáze. Volbou určité položky zobrazíme a aktivujeme příslušné okno, které může být momentálně skryté.
Jiná databáze Umožní otevření jiné pracovní databáze (umístěné v jiném adresáři). V případě, že je vybrán adresář, kde databáze ještě neexistuje (to znamená, že v adresáři není přítomen soubor IsoEnzDB.ini), je vytvořena nová databáze podle předpisu umístěného v souboru tables.sql, který se nachází v adresáři s nainstalovaným programem IsoEnz.
Příkazy SQL Vytvoří okno pro manipulaci s databází (s tabulkami a jejich indexy) na základě standardních příkazů SQL (viz Databáze - úprava pomocí SQL).
Zavřít tabulky Deaktivuje všechny tabulky, respektive výběry z těchto tabulek, což je potřebné pro některé další manipulace s databází. Opětovnou aktivaci tabulek je možno provést tlačítkem OK na panelu pro definování vazebních podmínek mezi tabulkami databáze.
Zálohovat tabulky Provede zálohování tabulek databáze (viz Databáze - zálohování).
Reindexování databáze Provede odstranění původních indexů a tvorbu indexů nových (viz Databáze - práce s indexy).
Nastavení - Zde je možné měnit základní nastavení programu IsoEnz a charakteristiky zpracovávané databáze (viz Konfigurace systému a používané soubory).
Zobrazit vazební podmínky Zobrazí panel pro definování vazebních podmínek mezi tabulkami databáze (viz Databáze - vazba tabulek).
Nápověda (shortcut F1) - Zobrazení kontextové nápovědy.
Nápověda on-line Zobrazí nápovědu k programu na Internetu.
Preferovat on-line nápovědu Pokud je aktivní tato volba (je označena zaškrtnutím), bude pro kontextovou nápovědu použit obsah dostupný prostřednictvím Internetu.
O programu Zobrazí informaci o verzi programu
Konec Ukončení programu.