Viz též Menu, Monte-Carlo diversity test
Před vlastním zpracováním je potřeba data alelických kombinací pro všechny zpracovávané jedince populace včetně dat definujících rozdělení jedinců do subpopulací připravit v podobě Browse buď jako pohled na zpravidla část příslušné tabulky (za použití vhodných vazebních podmínek nebo jako dotaz nad databází). Možné je též zpracovat data uložená ve volné tabulce (samostatný soubor *.dbf nebo *.db nezařazený do databáze IsoEnz).K otevření takové tabulky je nutno použít příkaz menu Zpracování > Tabulka mimo databázi. Tímto způsobem je možno opakovaně zpracovat již jednou připravená a uložená data všech jedinců v populaci.
Okno Monte-Carlo diversity test slouží pro výběr dat a jejich statistické zpracování. Okno vyvoláme z menu Zpracování > Monte-Carlo diversity test.
Zde je potřeba postupně
vybrat zdroj dat;
v seznamu Zpracovávaná data vybrat všechny pole v nichž jsou zapsaná data pro jednotlivé lokusy pro zpracovávané enzymy;
zvolit způsob definice subpopulace - buď na základě selekční podmínky nebo přímým zadáním počtu jedinců v subpopulaci; v prvém případě musíme vybrat pole, kde jsou zapsány hodnoty definující subpopulace a zadat požadovanou hodnotu (tu potvrdíme zmáčknutím klávesy Enter na klávesnici, případně můžeme pomocí tlačítka vedle editační linky vybrat hodnotu, která je aktuálně na aktivním řádku v externích datech);
data načteme pomocí tlačítka Načíst data.
definujeme počet požadovaných iterací (generovaných náhodných kombinací). Poznámka: Počet iterací program navrhuje na základě vypočteného počtu kombinací. Počet iterací musí být nižší než počet kombinací. Program navrhuje v případě, že je to možné, optimální počet, který je roven 1000. Optimální hodnotu lze změnit (bude tedy uplatňována u všech následujících návrzích v právě otevřeném okně) tak, že hodnotu zeditujeme a při kurzoru v této editační lince zmáčkneme klávesu Enter.
Vlastní výpočet distribučních funkcí a kritických hodnot je proveden po zmáčknutí tlačítka Analyzovat. Poté je automaticky přepnuta záložka s výsledky.
Zde vybereme pomocí přepínače vyhodnocení daného indexu, případně specifikujeme požadovaný lokus pro vyhodnocení heterozygotnosti.
Vykreslen bude kvantilový graf hodnot, které odpovídají určité pravděpodobnosti (= hladině pravděpodobnosti chyby při dané kritické hodnotě). V případě, že byla vybrána možnost definice subpopulace na základě selekční podmínky, je zobrazeným bodem vykreslena hodnota odpovídající vybrané subpopulaci. Příslušné hodnoty pravděpodobnosti (p) a kritická hodnota jsou vypsány v odpovídajících editačních linkách, kde je možno jednu z těchto hodnot změnit (a potvrdit klávesou Enter), druhá bude poté automaticky dopočítána. Na spodním panelu záložky Výsledky jsou dále umístěna tlačítka
Pro výpočet kritické hodnoty odpovídající zvolené subpopulaci.
Zobrazený graf zkopíruje do schránky Windows jako metasoubor.
Umožňuje uložit vykreslený graf do souboru jako bitmapu (*.bmp), metasoubor (*.wmf) nebo rozšířený metasoubor (*.emf).
Vyvolá standardní dialog pro úpravu vlastností grafu.
Předchozí obraz ukazuje vyhodnocení diversity subpopulace pomocí Rao indexu, kde je sice diversita snížena, toto snížení však podle běžných kriterií není považováno za statisticky průkazné (P = α = 19,7%, za průkazné většinou jsou považovány hodnoty α ≤ 5%). Zobrazené křivky pro indexy diversity bývají zpravidla "hladké".
Rozdílně se mohou chovat křivky pro vyhodnocení heterozygotnosti, kde zvláště při výskytu jedné nebo několika málo vzácných alel je vidět skokové změny, jak je tomu na následujícím grafu.
Heterozygotnost u zobrazeného lokusu AAT-C je v rámci populace zvýšena statisticky průkazně (P = 1-α = 98,4%).