Sociologický průzkum k ochraně přírody v CHKO Třeboňsko

Projekt Participativní management chráněných oblastí - klíč k minimalizaci konfliktů mezi ochranou biodiversity a socioekonomickým rozvojem místních komunit

Lokální rozdíly v trendech odpovědí v rámci prováděného sociologického průzkumu na území CHKO Třeboňsko byly sledovány prostředky GIS. Vycházelo se z výsledků ordinační analýzy všech dotazníků získaných v zájmové oblasti (viz dokument formátu PDF). Metodou nejmenších čtverců byla hledána kvadratická regresní plocha, která by popisovala maximum variability v závislosti na poloze bydliště dotazovaných osob (na geografických souřadnicích X a Y). Obecně platí, že naznačeny byly pouze slabé tendence, které mohou být značně ovlivněny reálným rozmístěním dotazníků do různých sídel, kdy zvláště sídla na hranici CHKO byla zastoupena v sérii dotazníků velmi málo.

První ordinační osa má vztah k postoji obyvatelstva k ochraně přírody - čím je nižší hodnota ordinačního skóre, tím je positivnější vztah k ochraně přírody. Příslušná regresní plocha uvedená na následujícím obrázku je velice plochá, pouze v určitých okrajových částech má tendenci ke změně - nejvíce kritický postoj k ochraně přírody lze pravděpodobně nalézt na severozápadě území a případně též na protilehlé jihovýchodní straně u hranice republiky.
Na uvedené mapě jsou uvedeny body představující jednotlivá sídla. U sídel, v nichž byl prováděn průzkum je uveden počet analyzovaných dotazníků.


Druhá ordinační osa má vztah k životní spokojenosti obyvatelstva. Zde je pozorovatelná tendence ke zvyšování spokojenosti směrem k severu. Rovněž při východním i západním okraji CHKO dochází k pravděpodobnému snížení spokojenosti, což může mít vztah k charakteru osídlení.

 

Úvodní stránka projektu


Zpět na hlavní stránku IDS

© Karel Matějka - IDS (2004)