Aktualizace programu se provádí automaticky pomocí aplikace IDSmanagement (viz web description on infodatasys.cz)
Vytvořené grafy lze i s jejich daty ukládat jako speciální soubory s koncovkou chr (viz Data uložená jako graf)
Rozšířena byla škála grafických formátů, které lze použít pro ukládání výsledných grafů.
Rozšíření množiny indexů, které lze počítat na základě DEM. Viz Výpočet indexů na základě DEM.
Lze omezit rozsah hodnot v rámci dat typu DEM. Viz položka Trim DEM data popup menu na listu Graph.
Paletu barev používanou v rámci vykreslování skupin bodů lze editovat. Viz příkaz Series color pallete v menu na listu Graph.
Rozšířena byla možnost editace grafů v okně Graph properties - viz Editace vlastností grafu.
Aplikaci je možno instalovat jako COM-server a tedy ovládat prostřednictvím jiných programů.
Parametry pro otevírání rastrových dat typu DEM lze zadat v jediném dialogovém okně a tato nastavení použít opakovaně při otevírání různých souborů. Viz Digitální model (terénu).
Použit je aktualizovaný nástroj pro editaci vlastností grafu. Zde je možné k vybrané datové sérii vypočítat základní statistické charakteristiky.
Pro otevřená data typu DEM lze vykreslit graf s frekvencí hodnot v těchto datech. Viz List Graph.
Data typu DEM uložená v souboru *.asc lze validně načítat i v případě, že je ve Windows nastaven jako desetinný oddělovač i jiný znak, než tečka.
Zásadní změna se týká umístění součástí programu (některých souborů) v průběhu instalace programu. Soubory, které jsou společné pro více programů firmy IDS (například knihovny DLL, některá jazyková nastavení, nastavení ODBC ovladačů) jsou nově instalovány do společného adresáře CommonFilesIDS (zpravidla v rámci cesty C:\Program Files\IDS). Žádné soubory se tedy již neinstalují do složek v adresáři Windows.
Opraveny byly některé drobné chyby.
Vytvářené grafy mají řadu nových vlastností, které mohou být měněny prostřednictvím dialogového okna Editace vlastností grafu, kde přibylo tlačítko Editor, které vyvolá nové dialogové okno s možností editace komplexní sady vlastností grafu. Poslední dvě záložky na tomto dialogu umožňují i uložení grafu do souboru s formátem vybraným z celé řady podporovaných formátů, případně tisk grafu v potřebném rozlišení.
Export dat digitálního modelu terénu do textového ASCII souboru (*.asc). - Viz List Graph
Přidáno načtení dat DMT z jednoduchého textového souboru X - Y - Z. - Viz Digitální model (terénu)
Aplikace byla testována pro provoz pod operačním systémem MS Windows 10.
Vylepšena byla práce s textovými popisky objektů v grafu. Velikost objektu (typu Chart shape), který obsahuje text je závislá na textu a použitém fontu, takže například manuální přesouvání textů je snazší. Rozšířeny byly volby změnitelných vlastností textových objektů prostřednictvím okna Editace vlastností grafu.
Je možno předdefinovat minimální počet jednotek na kratší ose grafu. - Viz List Graph (Graph axis precision).
Tato verze byla rovněž vyzkoušena pod operačním systémem MS Windows 8.
Uživatel může načítat rastry formátů TIFF, JPEG a BMP, které dosud nejsou souřadnicově připojeny (neexistují odpovídající soubory s koncovkami TFW, JGW či BPW), přičemž toto připojení je realizováno v průběhu načítání rastru.
Program je kompilován za použití upravené knihovny pro registraci aplikace, s jejíž pomocí lze program provozovat i na počítačích s operačním systémem Windows Vista nebo Windows 7 při přihlášeném uživateli bez administrátorských práv.
Data lze zpětně ukládat i do souborů MS Excel (*.xls).
Průměrná hodnota barvy rastru v okolí jednotlivých bodů v datové kolekci může být zapsána do této kolekce jako tři nové proměnné (RGB-R, RGB-G a RGB-B) odpovídající třem barevným komponentám. - Viz List Graph a Odečtení průměrné barvy z rastru.
Na podkladě zobrazených dat je možno definovat nové body v datové kolekci kliknutím myši v příslušném místě grafu. - Viz List Graph, funkce Insert new points.
Nově přidaná funkce Average RGB color dokáže z rastru odečíst průměrnou hodnotu barvy v okolí bodu určeného polohou kurzoru myši - viz Odečtení průměrné barvy z rastru.
V návaznosti na odečet průměrné barvy rastru je možno vytvářet a používat barevné legendy - viz Práce s barevnou legendou.
Při načítání digitálního modelu (terénu) (soubor *.asc) může uživatel vytvořit barevnou paletu pro zobrazení dat rastru, který vznikne importem stejného datového souboru *.asc do rastru v rámci GIS programu TopoL. Stejný nástroj pro definování palety pro zobrazení (obarvení) rastru v programu TopoL je dostupný jako samostatná aplikace TopolPal instalovaná v rámci programové skupiny PlotOA.
Při ukládání souboru *.gfs s nastavením vlastností grafu jsou definovány ty vlastnosti či skupiny vlastností, které budou následně užívány podle uloženého nastavení.
Program na listu Data obsahuje nové jednoduché menu - viz List Data.
Pomocí nové funkce programu lze provádět konverzi metasouborů s vektorovou grafikou (soubory *.wmf a *.emf) do rastrových obrázků (formáty BMP, JPEG nebo TIFF bez komprese či s kompresí LZW) požadované velikosti. Příkaz Metafile view je dostupný z nabídky asociované s tlačítkem Menu.
Data uložená v souborech MS Excel (*.xls, případně *.xlsx) lze nově načítat vedle dříve používaných dat v textových souborech nebo v databázových tabulkách - viz Otevření souboru, výběr dat.
V rámci práce s digitálním modelem terénu (DEM) lze generovat datové soubory ASC (vstupní formát ArcView a ArcInfo) s různými indexy vypočítamými z DEM - viz Výpočet indexů na základě DEM.
Zpracovávaná data lze uložit též do nově vytvářených databázových tabulek dBase/FoxPro (DBF) a Paradox (DB).
Rozšířena byla sada příkazů pro úpravu dat v popup-menu spojeném s datovým gridem.
Tato verze umožňuje vykreslení distribučních elips pro všechny skupiny bodů. Pro tento účel byla nově zařazena položka menu Group distribution elipses pod tlačítkem Graph.
Oprava chyb spojených s překreslováním grafu při různých výřezech.
Verze je kompatibilní i s MS Windows Vista.
Součástí tohoto překladu je nástroj pro zjištění velikosti (průměru) objektu viditelného na snímku representovaném barevnou bitmapou - může se jednat například o velikost koruny stromu na ortofotomapě. Příklad použití viz v článku Svoboda,M., Matějka,K., Kopáček,J., Žaloudík,J. (2006): Estimation of tree biomass of Norway spruce forest in the Plešné Lake catchment, the Bohemian Forest. - Biologia, Bratislava, 61(Suppl. 20): S523-S532.
Tato verze obsahuje upravený nástroj pro editaci vlastností grafů.
Zdokonalena byla práce s digitálním modelem terénu (DEM) ve smyslu práce se soubory ASC (vstupní formát ArcView a ArcInfo). Jednotlivé hodnoty nohou být v rámci tohoto souboru odděleny jak znakem tabulátoru, tak mezerami. Tyto soubory jsou vytvářeny například jako krigingové mapy programem GS+ (viz Gamma Design Software). Zobrazený rastrový model tak může představovat libovolnou proměnnou. Rastrový model je represetován bitmapou s paletou s 256 barvami, přičemž použitou barevnou škálu lze jednoduše definovat pomocí příslušného dialogu.
Rastrový digitální model terénu lze konstruovat na základě bodového pole hodnot, které je uloženo v databázové tabulce. Model bude konstruován v případě, pokud je v okamžiku otevírání bitmapy zvolen typ souboru Point Database (create DEM).
Vylepšena je možnost manipulace s geokódovanými rastry. Nyní jsou podporovány formáty BMP, JPEG a TIFF (subformáty bez komprese i s různými verzemi komprese včetně JPEG, LZW, CITT3, CITT4).
Zobrazit lze i samotný rastr nebo digitální model terénu bez vektorových (bodových) dat.
Nově je zařazena práce s vícenásobnými regresními modely, které jsou řešeny metodou nejmenších čtverců. Proměnné lze před vlastním výpočtem mocninně transformovat (jsou umožněny mocniny celočíselné i neceločíselné, kladné i záporné), případně vytvářet jejich součiny. Snadno tak lze řešit například regresi typu
Z = a + bX + cY + dX^2 + eY^2 + fXY
Uživatel aplikace již nemusí mít administrátorská práva.
Možnost práce s digitálním modelem terénu (DEM). Data jsou načítána v univerzálním textovém formátu (*.asc). Načtená data je možno uložit jako bitmapu pro aplikace GIS (8-bitový soubor BMP s geokódováním použitým v ArcInfo nebo TopoL, 256-ti úrovňovou paletu rastru je možno v případě potřeby upravovat jinými běžnými grafickými programy). Program akceptuje i práci s jinými daty, které mají obdobný charakter.
Data DEM je možné využít pro zobrazení gradientu (svažitost terénu). I tato data je možno uložit jako bitmapu (8-bitový soubor BMP s paletou).
Pokud uživatel ukáže myší na libovolný bod výsledného grafu, zobrazí se informace o příslušné hodnotě DEM (nadmořské výšce), velikosti gradientu (svažitosti terénu) a orientaci gradientu (expozici).
Z rastru DEM lze odečítat hodnoty příslušející k jednotlivým bodům a tyto hodnoty ukládat k právě zpracovávaným bodovým datům (volba Save DEM data in table z popup-menu zobrazeného při kliknutí pravým tlačítkem myši na tabulce s načtenými daty) nebo do vybrané existující externí databázové tabulky (volba Save DEM data in table z téhož menu).
Pomocí položky Extract isoline bitmap v menu zobrazeném po zmáčknutí tlačítka Graph je možné generovat vrstevnicovou (či obecně izoliniovou) mapu - geokódovaný soubor černobílé bitmapy ve formátu BMP.
Volitelně je možno program distribuovat s komponentou, která dokáže na základě spektrální analýzy obrazu určit velikost objektu v obrazu. Vyžita byla například pro odhad velikosti (průměru) stromových korun na základě analýzy barevných leteckých snímků. Takto lze analyzovat okolí libovolného bodu vybraného myší (po zmáčknutí tlačítka F5) nebo pro okolí všech zobrazovaných bodů z datové tabulky (volba Analyse objects by points z menu pod tlačítkem Graph), přičemž výsledky lze zapisovat do vybrané databázové tabulky.
Oprava chyb při zobrazování přesouvaných geograficky kódovaných rastrů a jejich výřezů. Oprava chyb při uvolňování paměti.
Doplněna byla možnost výpočtu korelace a regrese mezi zobrazovanými daty na horizontální a vertikální ose. Uživatel má možnost volby stupně regresního polynomu. Používá se metody nejmenších čtverců.
Jedná se o první verzi, která je dostupná mimo programový balík DBreleve. Hlavní změna spočívá v možnosti zobrazení bodových geograficky kódovaných dat na podkladu rastrové mapy (prozatím jsou zařazeny formáty BMP a JPEG; jejich geografické umístění podle specifikace pro ArcView a TopoL).
Tato verze vyžaduje samostatnou instalaci s použitím vlastního instalačního kódu (Access code).
S novými verzemi programu DBreleve mohou být uvolňovány nové překlady této verze řady 2.5, vývoj v této ředě však již byl zastaven.
Možnost změny bodové datové série na typ "arrow", kdy jsou hodnoty vyznačeny v grafu šipkami, což lze použít ke konstrukci grafů nazývaných jako ordination biplot pro metodu PCA. Změnu lze provést v okně Chart properties pro příslušnou vybranou sérii (viz též Editace vlastností grafu).
Program si ukládá typ a umístění naposledy otevíraných souborů a těmto informacím odpovídá nastavení pro dialog používaný při jakémkoli dalším otevírání nového souboru.
Starší změny programu nebyly protokolovány. Z významnějších je potřeba jmenovat zejména zpřístupnění on-line nápovědy pomocí tlačítka v hlavním okně.