Použití relativních jmen souborů a adresářů ve formě .\relatovnícesta\jménosouboru.přípona, přičemž úvodní tečka odpovídá zadanému základnímu adresáři. Takto lze přistupovat ke stejnému souboru z různých počítačů v rámci sítě i v případě, že pojmenování cesty na jednotlivých počítačích se liší, snadno lze i přesunout celý základní adresář do jiného umístění.
Primárně je databáze vytvářena ve formátu Paradox, což přináší řadu omezení, proto je nově možné provést migraci dat na MS SQL server. Taková data lze využívat jak lokálně, tak v rámci místní sítě nebo prostřednictvím internetu.
Import je možný z textového souboru formátu RIS (užívaný pro Reference Manager (www.refman.com) firmy Thomson Reuters). Viz File / Soubor.
Zařazena byla práce s novou tabulkou časopisů (soubor periodicals.db), která se vytváří v otevřené databázi. Díky této tabulce může uživatel standardně pojmenovávat soubory zařazené do jednotlivých systémů souborů (standard je ve formě [jméno časopisu]_[volume]_[first page].*) a převádět zkratky jmen na plná jména. Viz Práce s tabulkou jmen časopisů.
Byla opravena chyba dříve neumožňující připojení k databázi MS SQL serveru (viz menu System / Systém) z programu instalovaném na 64bitovém operačním systému. Nyní je v případě takové instalace potřeba předem konfigurovat ODBC přes Správce zdrojů dat ODBC (32bitový).
Text ukládaný k bitmapě může být uložen v kódování UTF-8, stejně tak může být načten ze souboru. Tato funkcionalita je užitečná pro publikaci bitmap na webu.
Všechny bitmapy otevřené série mohou být přejmenovány na standardní formu (prefix_pořadové číslo stránky).
Hlavní změny se týkají rozšíření funkcionality aplikace IDS ViewImages: umožněno je prohlížení bitmap podporovaných formátů s umístěním na serveru v Internetu prostřednictvím protokolu FTP a práce s kresbami formátů Windows metafile (*.wmf) a Enhanced metafile (*.emf).
Úprava chování editačního pole Authors na hlavním okně aplikace TextSearch.
Podstatnou novinkou je funkce hledání podobných textů v databázi - program dokáže automaticky najít ty systémy souborů, které jsou nejpodobnější vybranému systému souborů (příkaz Browse > Similar texts menu File / Soubor). Pro tento účel jsou analyzovány texty ukládané v poli Poznámka / Comment. Dílčí data pro tuto analýzu jsou připravována průběžně při vytváření databáze, respektive při hledání klíčových slov. K tomuto účelu slouží nové tabulky T07_wrds.db a wrds.db databáze (viz Databázové tabulky). Stejně definované nepodobnosti lze vypočítat pro všechny dvojice vybraných systémů souborů (viz příkaz Disimilarity matrix for selected / Matice nepodobnosti pro vybrané menu Find / Najít). Takto vypočítané hodnoty lze užít například pro numerickou klasifikaci systémů souborů.
Záznamy (systémy souborů) lze zobrazit v přehledovém okně Browse. Do tohoto okna, které může být otevřeno permanentně, jsou záznamy přidávány jednotlivě, podle aktuálně vybraných systémů souborů nebo podle podobnosti s určitým systémem souborů (viz menu File / Soubor, Okno Browse a podobnost textů).
Pro každý systém souborů je možno zadat používaný jazyk a jazyk pro pole Poznámka / Comment.
V rámci databáze programu lze využít uživatelky definované SQL příkazy (viz příkaz Edit database tables / Editovat databázové tabulky > SQL command / Příkaz SQL menu System / Systém).
Při importu souborů vytvářejících nové systémy souborů je možno do jednoho SS uložit několik souborů (viz příkaz Import > File systems from file list menu File / Soubor).
Doplněno bylo Okno Reference o ovládací prvky pro úpravu formy citací.
Nově byl připojen nástroj pro HTML download (viz příkaz HTML download menu System / Systém).
Zásadní změna se týká umístění součástí programu (některých souborů) v průběhu instalace programu. Soubory, které jsou společné pro více programů firmy IDS (například knihovny DLL, některá jazyková nastavení, nastavení ODBC ovladačů) jsou nově instalovány do společného adresáře CommonFilesIDS (zpravidla v rámci cesty C:\Program Files\IDS). Žádné soubory se tedy již neinstalují do složek v adresáři Windows.
Tabulka systému souborů byla rozšířena o atribut DOI (Digital Object Identifier). Dvojitým kliknutím myši ve vyplněném poli DOI dojde k automatickému otevření dokumentu na webu. Viz též DOI system description
Změněn byl export dat (například tabulky stránek/bitmap) do MS Access.
Celou databázi nebo její část lze exportovat do souboru MS Access nebo do databáze MS SQL server.
Přímo v programu TextSearch je možno vytvářet seznamy souborů, které lze následně použít pro import - tvorbu nových systémů souborů.
Opraveny byly některé předchozí chyby programu.
Do databáze byla doplněna tabulka T06_authors.db, která obsahuje seznam všech autorů pro každý dokument. Dokument tedy může mít neomezený počet autorů (dříve bylo potřeba všechny autory zaznamenat v délkou omezeném poli name_03). Příslušně byla upravena i možnost hledání dokumentů.
Stránky dokumentu mohou být též ve formátu PNG - viz View image files.
Aplikace byla testována pro provoz pod operačním systémem MS Windows 10.
Tato verze byla rovněž vyzkoušena pod operačním systémem MS Windows 8.
Byla vylepšena práce s databází stran dokumentu - viz nový příkaz Pack DB table v menu panelu nástrojů pro okno View image files.
Odstraněny byly chyby při tisku bitmap na PDF tiskárně s driverem Adobe Acrobat X a vyšší.
Program umožňuje komunikaci s aplikací FotoOverlay. Popis této aplikace viz externí soubor nápovědy.
Dodávána je nápověda ve formátu HTML help (soubor s koncovkou chm). Nápověda je současně dostupná na webu http://www.infodatasys.cz/software/hlp_textsearch/textsearch.htm.
Společně s vlastním programem TextSearch je současně distribuován a instalován prohlížeč IDS ViewImages.
Změněno bylo standardní umístění databáze a programem automaticky ukládaných souborů nastavení. Ty byly přesunuty z dřívějšího umístění ve standardním adresáři c:\Program Files\IDS\TextSearch do uživatelských složek, jejichž umístění se liší podle operačního systému - například ve Windows XP se může jednat o C:\Documents and Settings\[jméno uživatele]\Local Settings\Data aplikací\TextSearch nebo ve Windows 7 může jít o adresář C:\Users\[jméno uživatele]\AppData\Local\TextSearch (jméno se liší též podle jazykové verze Windows). Po instalaci je potřebné zkontrolovat a případně upravit umístění všech souborů tak, aby byly dostupné všem uživatelům, kteří s daty budou pracovat.
Zvětšení obrázků v okně pro prohlížení bitmap je možno měnit zvětšení obrázku nejen přímým zapsáním procentuálního zvětšení v ovládacím panelu ale též plynule pootočením kolečka myši příslušným směrem v okamžiku, když je myš umístěna kdekoli na ploše okna.
Databázová tabulka IMAGES.DBF pro jednotlivé bitmapy může být exportována jako tabulka databáze MS Access, čehož lze využít například při tvorbě webové aplikace na platformách ASP, ASP.NET či jiných. Protože i pro přístup k databázi MS Access je využíváno BDE s ODBC driverem, musí být vytvořeno příslušné DNS, na které směruje nastavení zapsané v souboru parAlias.txt v instalačním adresáři programu TextSearch (příklad takového souboru je instalován společně s aplikací).
Rozdělení bibliografického zápisu citace časopiseckého článku užívá nastavení jedinečné pro jednotlivé zdroje (například časopisy). Nyní je možné toto nastavení uložit do zvláštního souboru (s doporučenou koncovkou fps) a toto nastavení opět kdykoli načíst. Uživatel má tedy možnost vytvořit libovolný počet nastavení a mezi jimi dle potřeby přecházet.
Verze je kompatibilní i s MS Windows 7.
Bitmapy každé položky (File systems) mohou být volitelně doplněny o databázovou tabulku IMAGES.DBF se strukturou definovanou uživatelem (povinné jsou pouze pole FILE_NAME [jméno souboru], FILE_SIZE [velikost souboru], IMAGESIZE [velikost obrazu] a COMPRESS [velikost komprese obrazu v 24 bitovém formátu RGB]), kde lze zapsat libovolné vlastnosti související s daným obrazem. Tabulku je možno vytvořit pomoci příkazu Create DB table z menu skrytého pod tlačítkem Activity v ovládacím panelu okna Image file. Pokud tabulka již existuje, je možno ji opětovně vyvolat pomocí příkazu Show DB table. Základním editačním nástrojem pro zobrazení této tabulky je okno
Zde je možno procházet jednotlivé stránky podle pořadí záznamů v tabulce pomoci prvních (navigačních) tlačítek. Dále následuje tlačítko pro editaci dotazu (Edit query). To umožní vytvořit SQL dotaz s příslušným tříděním stran a/nebo s omezujícími podmínkami, keré zúží výběr stran pro zobrazení (Poznámka: Při zúžení výběru nepoužívejte nástroje pro přechod na jinou stranu z hlavního panelu nástrojů). Další tlačítko (Show table) slouží k zobrazení celé tabulky (více řádků současně). Tlačítko Read file properties je určeno pro aktualizaci základních parametrů spojených s vlastnostmi souboru (jeho velikost, komprese) v případě, že soubor byl změněn nástroji mimo TextSearch. Pokud daný soubor (strana) neexistují na disku, bude daný záznam vymazán i v databázové tabulce. Poslední tlačítko na panelu (Define page list from DB table order) umožní definici výběru a pořadí stran na hlavním panelu nástrojů tak, jak jsou uvedeny ve výběru z databázové tabulky.
Souhrnná editace databázových tabulek byla doplněna jako volba v menu System > Edit database tables. Tuto volbu je vhodné používat pouze v případě servisních zásahů v databázi, protože přímý zásah do tabulek může vést až k úplnému porušení konzistence databáze k jejímu znefunkčnění.
Vylepšena byla funkce tisku (oprava chyby působící nechtěné otáčení tištěných stran byla odstraněna).
Verze je kompatibilní i s MS Windows Vista.
Databázová tabulka pro položky (File systems) byla rozšířena o pole pro záznam rozlišení skenovaných obrazů - bitmap.
Jednotlivé strany - bitmapy je možno tisknout včetně jejich popisu, který je uváděn v přidruženém textovém souboru k dané bitmapě. Stránky mohou být rovněž číslovány. Použitý font určuje uživatel.
Je možné zobrazit samostatné okno s bibliografickým zápisem aktuální položky, které je viditelné v průběhu jakékoli práce s programem. Aktivace tohoto okna se provádí pomocí položky menu System > View reference.
Opravena chyba řazení bitmap (stran) při zapnutém náhodném řazení stran.
Aktuálně zapnutý způsob řazení stran je zaznamenán a bude použit při dalším startu programu až do okamžiku změny způsobu řazení.
Je možné změnit font textových polí v hlavním okně programu pomocí volby Font of text fields / Písmo textových polí v menu System. Po této volbě lze definovat font a jeho velikost. Takto lze například zvýšit čitelnost textu nebo optimalizovat rozsah textu viditelného ve formuláři.
Dávkové spouštění některých příkazů je umožněno pomocí položky Run for selected / Spustit pro vybrané v menu Edit. V prvním kroku je potřebné vybrat položky, pro které bude zpracování provedeno. Poté v příslušném sub-menu je potřeba označit aktivity, které mají být vykonávány. Vlastní spuštění běhu dávky bude provedeno volbou příkazu Run / Spustit.
Zařazeny jsou nové překlady prohlížeče vTextSearch a programu DiskSpecification, které řeší některé objevené problémy.
Zařazena byla nová knihovna ShvTif.dll pro práci s rastrovými soubory formátu TIFF. Nyní jsou podporovány 1-, 8-, 24-bitové subformáty bez komprese i s různými verzemi komprese včetně JPEG, LZW, CITT3, CITT4, přičemž tento výčet není úplný.
Od této verze je možné přesouvat položky (File systems) do jiných složek (Sets) nejen jednotlivě, ale je možno přesunout též všechny vybrané položky.
Soubor přiřazený k určité položce (File systems) je možno přejmenovat nebo přesunout do jiného adresáře přímo z programu pomocí volby Rename/move file z menu přiřazeného k seznamu souborů. Takto bude provedeno nejen přejmenování vlastního souboru, ale i příslušná změna zápisu v databázi.
K většině textových polí hlavního okna aplikace bylo přiřazeno menu, které umožňuje provádět některé akce, jako zjednodušit text (viz verze 1.0.7.22) nebo upravit pole Jméno podle standardu pro zápis jmen autorů nebo rozdělit bibliografický zápis citace časopiseckého článku do příslušných polí.
Standardizace zápisu jmen autorů: Jednotlivá jména autorů by měla být oddělována středníkem, prvé je vždy zapsáno příjmení a po čárce následuje seznam dalších jmen autora (ta bývají zpravidla zkrácena na první písmeno následované tečkou). Této podoby lze dosánout použitím příkazu Standardize name z menu přiřazeného k poli Name/Jméno. Ve vyvolaném dialogovém okně nastavíme parametry, které odpovídají původnímu zápisu jmen. Výsledná jména po jejich úpravě budou zapsána ve spodní části dialogu. Je-li vše v pořádku, potvrdíme převod tlačítkem OK. Příkladem může být úprava původního zápisu
Václav Schmidt, Karel Lepší & Carl-Maria Penn
v následujícím dialogu:
Rozdělení bibliografického zápisu citace časopiseckého článku: Bibliografická citace může vypadat například takto
Applied Vegetation Science 5: 255-262, 2002
V této formě je proveden zápis (většinou přenesení tohoto textu z jiného dokumentu prostřednictvím schránky Windows) do pole Periodical. Rozdělení do dalších příslušných polí je provedeno prostřednictvím příkazu Explore periodical a následujícího dialogu, který stanoví obsah jednotlivých částí zápisu a formu jejich oddělení:
První řádka uvádí oddělovač @, který je používán pro označení skutečnosti, že následující část záznamu začíná libovolným číselným znakem.
Uspořádat pořadí zobrazovaných stránek je možné rovněž náhodně.
Po zobrazení seznamu všech souborů připojených k Systémům souborů je možné prověřit jejich fyzickou existenci na dostupných discích (viz volby z hlavního menu Edit > List, poté ve zobrazeném okně tlačítko Check files, vybrány budou všechny soubory, které se systému nepodařilo nalézt).
Zjednodušit text (odstranit jeho rozdělení na řádky, odstranit počáteční a koncové mezery na řádcích, odstranit rozdělování slov na konci řádků) ve víceřádkovém editačním poli hlavního okna programu lze jednoduše použitím klávesové zkratky Ctrl-S.
Nalézt určitou část textu ve víceřádkovém editačním poli hlavního okna programu lze pomocí dialogu Find / Najít po zmáčknutí klávesy F3.
Aktuální výběr položek je možné zapsat do souboru (soubor s koncovkou DAT) pomocí položky menu Find > Save selection as a tento uložený výběr opětovně načíst pomocí položky menu Find > Load selection.
Uživatel aplikace již nemusí mít administrátorská práva.
Přidání možnosti hledání Systému souborů (File system) podle adresáře, kde jsou soubory standardně umístěny. Hledání probíhá v rámci režimu shodného s hledáním podle ostatních položek.
Oprava chyby při přidávání souborů do Systému souborů (File system).
Vylepšení funkčnosti automatického zobrazování stran v okně Image file, funkce Animate. Pro přerušení postupného zobrazování je možné použít posun myši nebo zmáčknutí libovolné klávesy.
Oprava chyby s uvolňováním paměti při zobrazování stran v okně Image file.
Změněn byl vzhled hlavního okna
programu, kde došlo k rozdělení položek náležejících k části popisujících
aktuální systém souborů (File system)
do tří listů, čímž se zvětšila přehlednost celého okna. Přepínat mezi
jednotlivými listy je možno pomocí kláves F5
až F7. Současně je umožněna uživatelská
změna velikosti tohoto okna tak, aby odpovídala obsaženým informacím,
práci s dalšími otevřenými okny a možnostem plochy monitoru.
Je možno importovat data do databáze podle volby položky v submenu File systems from file list / Systémy souborů ze seznamu souborů, kdy v rámci dané složky budou vytvořeny nové systémy souborů, každý pro jeden soubor v určeném seznamu. Seznam musí být uložen jako textový soubor, kde na každém řádku je jeden soubor pro import se jménem včetně plné cesty. Soubory, které jsou již v databázi zařazeny (bez ohledu na jejich umístění v libovolné složce a v systému souborů), budou ignorovány.
Jako typ souboru (položka Rastr/file type) je možno zadat nejen rastry (bitmapy), ale i některé další typy souborů (PDF, DOC), jejichž evidence v databázi TextSearch je tak zjednodušena. Pokud je zvolen některý z těchto nových typů souborů nebo typ souboru není zadán, pak nelze vyvolat okno pro zobrazení rastrů.
Poznámka: Starší změny programu nebyly protokolovány v tomto souboru.