Normalizovaný sociálně-ekonomický status

Na mapě je znázorněna hodnota proměnné, která vyjadřuje určitý normalizovaný sociálně-ekonomický status obce, kde je provedena korekce na přírodní podmínky a stupeň urbanizace obce - čím je příslušná hodnota vyšší, tím jsou v obci "životní" podmínky pro obyvatele příznivější.
Z hlediska hodnocení této proměnné ve sledovaných chráněných územích je možné konstatovat, že se tato území neliší od svého okolí. V celé širší skupině všech hodnocených obcí je přesto patrné vytváření určitých "shluků" obcí obdobného charakteru - vytváření takovéhoto obrazu však není žádným zřejmým způsobem ovlivňováno zřízením chráněného území (CHKO nebo NP). V oblasti Šumavy lze pozorovat určitou odlišnost (nižší status) západočeské (severozápadní) části území. Na Třeboňsku je odlišnější (vyšší status) skupina obcí ležících v okresech České Budějovice a Tábor nebo v jejich blízkosti společně s centrálním městem Třeboň. Na Křivoklátsku se opět projevuje vliv pražské aglomerace.
Podrobný popis je uveden v dokumentu formátu PDF (kapitola Rozdílnost sociálně-ekonomických poměrů mezi chráněným územím a jeho okolím). Viz též klasifikace obcí podle sociálně-ekonomických charakteristik a klasifikace obcí podle zastoupení druhů pozemků (podle užití země).

Proměnná DIF_PCA1 byla počítána jako rozdíl skóre obce podél první ordinační osy (PCA1; použity proměnné pro sociálně-ekonomické charakteristiky) a "mírou urbanizace" (URBA) vajádřenou na základě zastoupení pozemků různých druhů. Podrobnosti ve výše uvedeném dokumentu PDF.

 

Hodnocení statistických údajů - Úvodní stránka projektu


Zpět na hlavní stránku IDS

(c) Karel Matějka - IDS (2003-2004)