Služby
Firma Karel Matějka - IDS působí nepřetržitě od začátku roku 1995. Některé dílčí činnosti však byly prováděny již od počátku 90. let. Příkladem může být organizace prvního soukromého vědeckého semináře k ekologii lesů v Československu. Dobrý přehled o výsledcích práce nabízí přehled publikací, protože publikování nových poznatků je finálním článkem práce každého výzkumného pracoviště, tedy i IDS. Mnoho výsledků je rovněž presentováno v rámci domény infodatasys.cz, která je provozována od roku 2003. Firma v současnosti nabízí svoje služby pro řešení širokého spektra úloh. Jedná se především o následující tématické okruhy, s nimiž byly v minulosti získány bohaté zkušenosti:
- Matematicko-statistické zpracování dat, vyhodnocování dat, zvláště v oblasti přírodních věd, ekologie, lesnictví, zemědělství, v medicíně i jinde.
- Zpracování dat pro geografické informační systémy (GIS).
- Analytické a komplexní řešení problémů získávání, uchovávání a zpracování dat v praktických oblastech lesnictví, zemědělství, životní prostředí i jinde.
- Programování aplikací dle požadavků zákazníka na různých platformách, to včetně vývoje aplikací pro GIS, přičemž zvláštní pozornost je věnována tvorbě nadstaveb pro TopoL. Obecně je preferováno komplexní řešení úloh, včetně jejich analytických částí a zajištění nasazení aplikací do provozu.
- Programování webových aplikací - stránky domény infodatasys.cz mohou být příkladem systému, který byl vyvinut přímo na pracovišti. Svým rozsahem se jedná o středně velký web (více jak 4 GB informací), který vykazuje několik tisíc návštěv ročně.
- Prodej software pro řešení speciálních úloh - viz oddíl Software.
- Technická podpora pro nabízený software a informační systémy.
- Tématické rešerše v oblastech ekologie a příbuzných oborech.
- Skenování a digitalizace materiálů.
- Terénní práce v oblastech fytocenologie, ekologie rostlin a ekologie lesa / lesnictví.
- Přesné terénní mapování pomocí GPS.
- Sledování struktury dřevinného patra a světelných poměrů pod tímto patrem technologií hemisférických fotografií.
- Páce s daty lesních hospodářských plánů a osnov (LHP/O): pomocí vlastní aplikace lze načítat data LHP/O ve formátu xml (výměnný formát) do databáze MS SQL server a dále s těmito daty pracovat, umožněn je rovněž export do řady dalších databází. Lze také změněná data opětovně zapisovat do xml.
- Příprava plánů péče o chráněná území.
Používané technologie
Vlastní softwarové vybavení IDS je založeno na operačních systémech Microsoft Windows různých verzí až po Windows 11.
Důraz je kladen na legálnost veškerého vybavení, což je finančně nákladnou záležitostí. Proto je v některých případech dávána přednost vývoji vlastních aplikací. To však umožňuje následné jednoduché řešení i nových úloh, které nejsou jednoduše řešitelné v jiném komerčně dostupném softwaru.
GIS technologie
Vlastní zpracování datových vrstev je prováděno v prostředí TopoL xT. Úlohy prostorového modelování a analýz digitálního modelu terénu jsou realizovány ve vlastním sytému PlotOA.
Terénní mapování
Data pro GIS jsou sbírána technologií GPS, přičemž je využíváno zařízení Magellan (dnes firma Spectra Precision) MobileMapper CX se submetrovou přesností.
Datové vrstvy pro GIS
Při práci jsou využívány nejrůznější datové vrstvy a jejich odvozeniny. Pozornost soustředěna na využití vlastních dat:
- Digitalizovány byly různé mapové soubory pro celou Českou republiku (například geobotanická rekonstrukční mapa, geologické mapy 1 : 50 000) nebo pro určitá velká území ČR (indikační skicy map stabilního katastru, mapy potenciální vegetace Prahy a Křivoklátska a jiné).
- V rámci vypracování různých projektů byly zpřístupněny různé velké mapové sady (například digitální model území - DMÚ25, lesnická typologická mapa ČR, vrstvy Oblastních plánů rozvoje lesů, mapa potenciální vegetace ČR, data lesních hospodářských plánů z různých časových období pro některé části území ČR, mapy chráněných území).
- Pořízeny byly ortofotomapy cizích zpracovatelů (například ČÚZK Praha).
- Jako podkladová data jsou často používány veřejně dostupné mapové vrstvy poskytované jako WMS služby.
- Častým mapovým podkladem jsou vrstvy Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN), které umožňují tvorbu map užití země v době platnosti dat, tedy i sledování historické změny užití země.
Digitalizace materiálů
Skenovat je možno na pracovišti IDS materiály do formátu A3. K dispozici je dokumentový skener značky Hewlett-Packard a profesionální deskový A3 (maximální velikost 12" × 17") skener ScanMaker 9800XL firmy Microtek s rozlišením až 1600 dpi, volitelně s TMA jednotkou pro zpracování transparentních materiálů (například letecké snímky v oblasti DPZ nebo rentgenové snímky v oblasti lékařství).
Pro archivaci skenovaných a dalších materiálů je používán vlastní systém TextSearch.
Mikroskopická technika a zpracování obrazových dat
Protože mikroskopy patří k běžnému vybavení nejen biologických výzkumných pracovišť, je toto zařízení používáno i na pracovišti IDS. Nyní je zde užíván přístroj Nikon Eclipse E200 s připojením na PC. Pro zpracování mikroskopických snímků a měření na jejich základě byl vyvinut vlastní software FotoOverlay, který je i nabízen pro užití na dalších pracovištích. Tento program je použitelný nejen v mikroskopii, ale obecně pro jakékoli měřičské snímky, tedy rastrové obrazy se známou velikostí zobrazovacího bodu (pixelu). Ty se běžně používají například v GIS. Pro tvorbu i rozsáhlé databáze snímků lze opět využít systém TextSearch.Vlastní knihovna a literární databáze
Knihovna začala být budována od 80. let minulého století. K této knihovně je postupně budována literární databáze (nyní v systému Reference Manager), která nyní obsahuje přibližně půl milionu citací prací z oborů, jimž je na pracovišti věnována pozornost. Souběžně je přibližně od přelomu století budována digitální knihovna skenovaných prací a dokumentů PDF evidovaných v systému TextSearch.
Matematicko-statistické zpracování dat
Základem pro zpracování jsou systémy Statistica, R, programy pro mnohorozměrnou analýzu ekologických dat (PC-ORD a Canoco) a vlastní software, jehož podstatnou složkou je program DBreleve.
Programování
Software je vyvíjen jak pro vlastní užití, tak jako zákaznický produkt. Převážně se jedná o desktopové aplikace, případně o aplikace pro web. Využívány jsou nejrůznější platformy, jejichž volba závisí na charakteru jednotlivého případu, historii řešení úlohy a na tom, jedná-li se o zákaznický produkt nebo o aplikaci pro interní užití:
- Delphi představují nejčastěji volenou platformu.
- MS Visual Studio je voleno tehdy, jedná-li se o webovou aplikaci, je-li požadován kód v C++ nebo C#, případně jedná-li se o požadavek zákazníka.
- MS Visual FoxPro představuje častou volbu při řešení jednorázových úloh zpracování různých dat uložených v databázových tabulkách. Většinou se jedná o ad-hoc aplikace spojené s konkrétní datovou sadou.
- Compaq Visual Fortran
Nápověda k programům je jako jejich nedílná součást vyvíjena v prostředí Adobe RoboHelp. Nápověda je distribuována společně s jednotlivými aplikacemi, ale většinou je jako web aplikace dostupná on-line na stránkách infodatasys.cz.
Provozován je vlastní systém aktualizace progamů firmy IDS, kdy nové verze všech instalovaných programů a jejich součástí jsou aktualizovány na poslední dostupné verze jediným příkazem.
Formát zpracovávaných dat
Vyvíjené aplikace většinou využívají data uložená v jednotlivých databázových tabulkách dBase / FoxPro (*.dbf) a Paradox (*.db) nebo v relačních databázích Microsoft SQL Server a Interbase. V těchto formátech jsou bez problémů přijímána data pro zpracování, a to vedle běžných formátů Microsoft Access, Microsoft Excel, textových souborů a souborů XML. Pro přenos literárních citací je používán specifický textový formát Reference Manager.
Vektorová data pro GIS jsou standardně zpracovávána a uchovávána jako bloky TopoL, jejich export je často prováděn do formátu ArcGis shapefile. Zpracovávat je však možné i všechny formáty, které umožňuje načíst program TopoL xT. Rastrová data jsou podporována ve všech běžných formátech (TopoL RAS, TIFF v nejrůznějších verzích včetně kompresí, JPEG, JPEG 2000, CIT, BMP aj.). Data digitálního modelu terénu jsou podporována zejména v textovém formátu ASCII (*.asc) nebo jako real-value TIFF.
Při požadavku na zpracování dat v jiných formátech prosím o předcházející konzultaci.
Viz též předchozí verze této stránky (2007).